Blog

İmsak vakti

İmsak vakti

Ramazan ayına girilmesiyle birlikte imsak vakti çok daha önemli hale gelmektedir. İmsak, Ramazan ayı içerisinde Müslümanlar için oruç tutmaya başlama zamanıdır. Bu nedenle oruç tutacak olan kişinin sahura kalktıktan sonra imsak saatini yakından takip etmesi ve imsak başlaması ile birlikte herhangi bir şey yiyip içmemesi gerekir.

İmsak vakti ne zaman?

İmsak vakti için toplum içerisinde genel, yanlış bir algı bulunmaktadır. İmsak vaktinin sabah ezanı ile birlikte başladığı düşünülür. Ancak bölgesel olarak namaz saatlerinde farklılıklar olabilmektedir. Buna bağlı olarak İmsak için Kur'an-ı Kerim'de ve dini kaynaklarda şafak söktüğü vakit olarak bir tanımlama yapılmaktadır. Gece ile gündüzün ayrılmaya başladığı çizginin görülmesi, imsak vaktinin geldiğini göstermektedir. Bu da genellikle sabah namazından yaklaşık 30 dakika önce gerçekleşen bir olaydır.

Kelime anlamı kendini tutmak ve bir şeyden el çekmek olan imsak, her yıl illere ve günlere göre belirlenmektedir. Bu nedenle oruç tutulacak gün için belirlenen imsak saatlerine ve oruç açma saatlerine dikkat edilmesi gerekmektedir. İmsakiyeler her yıl hazırlandığı için kişiler zorlanmadan imsak vakti ne zaman, oruç açma saati ne zaman gibi konularda bölgesine göre en doğru saat bilgisini öğrenebilmektedir.

İmsak ezan aynı mı?

Gece ve gündüzün birbirinden ayrılmaya başladığı zaman dilimi olarak tanımlandığından dolayı bu saatlerde sabah ezanının da okunması, imsak ezan aynı mı sorularını ve yanılgılarını beraberinde getirebilmektedir. Ancak kişilerin imsak saati için ezan takibi yapması yanılgıya düşmesine neden olabilir. İmsak vakti girdikten sonra sabah ezanı okunmaktadır ve kişiler imsak sonrasında sabah namazını kılarak oruç tutma ibadetine devam edebilmektedir.

Türkiye’de imsak vakti ilk olarak Iğdır'da gerçekleşirken meridyenlere ve güneşin doğuşuna bağlı olarak en son Çanakkale Gökçeada'da bulunan Avlakaburnu’nda imsak vakti yaşanmaktadır. Doğudan batıya doğru yerel saat farkı olduğundan dolayı güneş hareketlerine bağlı olarak böyle bir değişim oluşmaktadır. Bununla birlikte oruç açma zamanında da aynı şekilde doğudan batıya doğru saat farkı ortaya çıkmaktadır. Oruç tutmak isteyen Müslümanların bu küçük detaylara dikkat etmesi, herhangi bir sorun yaşamadan Ramazan ayı boyunca oruç tutulmasını kolaylaştıracaktır.

Toplam