Blog

İslami Usullere Göre Kurban Nasıl Kesilir?

İslami Usullere Göre Kurban Nasıl Kesilir?

Kurban kesimi, İslamiyet’te net bir şekilde anlatılmış ve kesimde İslami usullere uygun bir şekilde davranışların takip edilmesinin uygun olacağı belirtilmiştir. Bu nedenle İslami usullere göre kurban kesiminin yapılması çok önemlidir. Kurban kesiminde yeni kesim yapacak olan kişilerin, öncelikle İslami usullerin neler olduğunu öğrenmesi gerekir. Böylece kurban edilecek hayvanın kısa süre içerisinde can vermesi ve dini vecibeler doğrultusunda kurbanın kesilmesi mümkün olacaktır.

Kurban Nasıl Kesilir?

Kurban kesimi sırasında dikkat edilecek detaylardan ilki, kesim için hazırlığın eksiksiz bir şekilde yapılmasıdır. Bu hazırlık aşaması, kurban edilecek hayvanın kurbanlık için uygun olması ve kesim sırasındaki ortamın hazırlanmasıdır. Kurbanlık hayvanın kesimi sırasında kullanılacak bıçakların kesim öncesinde bilenmesi ve keskin hale getirilmesi gerekir. Bu aşamaların ardından kurban kesimine geçiş yapılabilir. Kurban bayramının gelmesi ile birlikte olabildiğince erken vakit kesim yapılmalıdır. Kesim sırasında hayvanın yüz ve ayakları kıbleye döndürülmeli ve ayakları bağlanmalıdır. Böylece hayvan hareketsiz bir şekilde kalarak kesim için uygun olacaktır. Ardından kesim yapacak olan kişi, tekbir ve tehlil getirerek kesime başlayabilir.

Kurban Kesiminde Hayvanın Neresi Kesilir?

Kurban kesimi sırasında hayvanın kısa süre içerisinde can vermesi ve acı çekmemesi için şah damarının kesilmesi gerekmektedir. Nefes ve yemek boruları ile birlikte kesilecek şah damarı, hayvanın kısa süre içerisinde canını vermesini sağlar. Kesimin tek bir seferde olması önemlidir. Böylece hayvanın kanı akıtılarak can vermesi sağlanır. Kurban kesiminde belirtilen yer dışında herhangi bir şekilde kesim yapılmamalıdır. Özellikle bu alanda deneyimi olmayan kişilerin ilk denemelerinde mutlaka bu işin uzmanı olan kişilerden destek alınması önerilir. Hayvanın can çekişmemesi, canını verememesi ya da farklı bölgelerinin kesilmesi dinen uygun olmayacak bir durumdur. Bu nedenle de bu tür durumlardan kesinlikle kaçınılmalıdır.

Kurban kesimi sırasında belirtilen detaylara dikkat edilmesi yeterlidir. Hayvan canını verdikten sonra derinin yüzülmesi ve etlerinin parçalara ayrılması gerekir. Kişiler bu aşamalarda dilediği şekilde işlem yapabilecektir. Hayvanın doğru bir şekilde paylanarak kurban etlerinin dağıtılması ile birlikte kurban kesme işlemleri tamamlanacaktır. İslami usullere göre kurban kesiminde belirtilen kriterler önemlidir ve kurban kesecek kişiler tarafından da takip edilmelidir.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam