Blog

İslamiyet'te fitrenin yeri?

İslamiyet’te fitrenin yeri?

İslamiyet’te toplum içi yardımlaşma ve dayanışmanın gelişebilmesi adına fitre, zekat gibi pek çok farklı yardım ve yükümlülük getirilmiştir. Fitre yıl içerisinde yapılan ve bir defa gerçekleştirilen bir yardımdır. Genellikle Ramazan ayında fakirlere verilen sadaka olarak tanımlanan bu yardımın, mutlaka Ramazan Bayramı öncesinde verilmesi gerekir. Bayramda ya da bayramdan sonra verilmesi yasak olmasa da bayram öncesinde yapılması çok daha kıymetli ve değerlidir.

Fitre kimler için verilir?

Bir aile için fitre verilmek istenmesi halinde kişinin kendisi, eşi ve ergenlik çağına gelmiş olan çocuklarının da fitreleri verilmelidir. Aileler için bu durum aynı zamanda vaciptir. Bu nedenle kişilerin fitre verirken, ailevi durumunu da göz önünde bulundurması gerekir.

Fitre ödemesi ne kadar olmalı?

4 farklı cins yiyecek maddesinin içeriğine göre belirlenen fitrenin bu miktarlarda verilmesi uygundur. Buna göre; 1460 gram buğday, 2920 gram arpa, 2920 gram kuru üzüm ve 2920 gram hurma bedeli kadar fitrenin verilmesi gerekir. Filtrenin yalnız bir fakire verilmesi gerekir ve herhangi bir şekilde ayrıştırma yapılamaz. İhtiyaç sahibi olan bir kişi, birden fazla kişiden fitre alma imkânına sahiptir. Bu bakımdan kişi için yapılan fitre yardımı, kişiye yapılacak bir sonraki yardımlarda engel teşkil etmez.

Niyet edilerek verilecek olan filtrelerde, kişilerin içinden iyi niyetler beslemesi ve dualar etmesi yeterlidir. Maddi olarak eli rahat olan tüm Müslümanlara farz olan fitre, toplumdaki dayanışmayı arttırır ve özellikle maddi zorluklar yaşayan kişilerin bayramı daha rahat bir şekilde geçirmesine imkan tanır.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam