Blog

İyilik Okulu Nedir?

İyilik okulu ile çocuklara, dünyaya daha farklı bakmalarını hedefliyoruz. İyilik Okulu Nedir ? açıklayalım.

İyilik Okulu Nedir?

İyilik Okulu Projesi, içinde çocukların neşesi, iyilik günlükleri, iyilik kumbaraları olan bir projedir. İçine çocuk neşesi katılmış bir projedir. 2014 yılında hayata geçirdiğimiz bu çalışmanın temel amacı ilköğretim ve orta öğretim öğrencilerine iyiliği anlatmak, temiz dünyalarında iyilik zemininde erdemi yükseltmektir. Proje, Milli Eğitim Bakanlığımız ile imzalanan protokol çerçevesinde yürütülmektedir. İyilik Okulu projesi yeni yetişen nesilde iyilik, yardımlaşma, paylaşma, diğerkamlık hususunda farkındalık oluşturmayı amaçlamaktadır.

İlköğretim ile ortaöğretim seviyesindeki okullarda uygulamaya başladığımız projeye, imam hatip ortaokulları ve liselerinin ardından 2018 yılında özel okullar da dahil olmuştu. 2019 yılında Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığımız yeni protokolde mesleki ve teknik liseler ve MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’ne bağlı eğitim merkezleri de İyilik Okulu kapsamında alınmıştır.

Kısa film ve görsellerin de kullanıldığı bir sunum yapmaktayız. Deniz Feneri Derneği’nin iyilik deneyimlerini öğrencilerle paylaşarak onlarda yardımlaşma ve dayanışma bilinci oluşturmayı hedeflemekteyiz. Okul idaresi ve öğrenciler dilerlerse yürütmekte olduğumuz bir insani yardım projesine destek verebiliyorlar. Örneğin kuraklık olan bir bölgede, bir Afrika ülkesinde su kuyusu açtırarak bölgede yaşayan insanların hayati bir ihtiyacını karşılamasına vesile olabiliyorlar. Ya da katarakt projemize dahil olup göremeyen gözlerin yeniden açılmasına vesile oluyorlar.

İlk olarak İstanbul, 2014 yılında ilk uygulama yeri olarak belirlendi. İstanbul'da her ilçeden seçilen bir okul uygulama alanına dahil edildi. 22 okulda yaptığımız sunumlarla toplamda 4 bine yakın öğrenci erdem, iyilik, vicdan geliştirme adına bu güzel çalışmaya dahil oldu. Temsilci grupları genel merkezimizde ve Anadolu yakasında bulunan İstanbul şubemizde konuk ederek onlara bir insani yardım kuruluşunun neler yaptığını, nasıl çalıştığını anlattık. Yüzlerce öğrenci derneğimizi ziyaret ederek insani yardım alanında faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşu ile tanıştı. Bu sayede birçok öğrenci gönüllümüz oldu ve lojistik merkezindeki ve başka alanlardaki çalışmalarımızda bize destek oldular. Aldığımız her destekle ve gönüllü sayımızdaki artışla daha fazla insana umut olmaya devam ediyoruz.

İyilik Okulu kapsamında öğrencilerimizin kendi yaptıkları iyilikleri de ödüllendiriyoruz. 2019 yılında 4.sünü düzenlediğimiz Uygulamalı İyilik Projeleri Yarışması ile okullarda iyilik takımı kuran öğrenci kardeşlerimizin projelerini inceliyor ve seçici jürimiz eliyle dereceye girenlere çeşitli hediyeler veriyoruz. Her yıl Ankara’da gerçekleştiğimiz ödül töreni okullarımız, veliler ve tüm paydaşlarımızca iple çekiliyor. Minik yüreklerden çıkan kocaman hikayeler böylece halka halka büyüyor ve yüzler iyilik projesi ile bir yıl içinde binlerce insana dokunuluyor.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam