Blog

Kadir gecesi ne zaman

Kadir gecesi ne zaman?

Kadir gecesinin ne zaman idrak edileceği ve 2022 yılında Kadir gecesinin ne zaman olduğu her yıl olduğu gibi bu yıl da merak ediliyor. Camilerde başlayan ve evlerde devam eden ibadetlerde bu özel geceye idrak eden Müslümanlar, 2022 yılında 27 Nisan tarihinde bu özel günün anlam ve önemini yaşayabilecek. Kadir Gecesi adından da anlaşılacağı üzere gece zamanını ifade etmektedir. Bu nedenle de Kadir gecesinde teravih namazı esas alınmaktadır. Teravih namazının kılınması ile birlikte Kadir Gecesi Müslümanlar için başlar ve gecenin geç saatlerine kadar devam eder.

Kadir gecesinin önemi ne?

Kadir gecesinin faziletinin anlaşılabilmesi ve önemine uygun bir şekilde bu gecenin geçirilebilmesi için Kadir Gecesi'nin ne anlam ifade ettiği bilinmelidir. Kur'an-ı Kerim, Kadir Gecesi olarak belirlenen gün indirilmeye başlanmıştır. Bu nedenle tüm dünyadaki insanlık için çok önemli bir gün olması gereken Kadir Gecesi, Müslümanlar için en faziletli gün ve geceler arasında yer almaktadır. Peygamber Efendimiz bu gece ile ilgili yaptığı açıklamasında "Kim Kadir Gecesini, faziletine inanarak ve mükâfatını da Cenâb-ı Allah'tan umarak ihya ederse, o kimsenin geçmiş günahları bağışlanır" (Buhârî, Kadir 1) demiştir.

Kadir Gecesi ne zaman?

Hicri Takvim ile Miladi takvim arasında fark bulunduğundan dolayı her yıl Miladi takvime göre Kadir Gecesi'nin ne zaman olduğu değişmektedir ve buna göre de belirleme yapılmaktadır. Her yıl Miladi takvime göre daha erken bir tarihte olan Kadir Gecesi, 2022 yılı itibari ile 27 Nisan çarşamba günü idrak edilecektir. Kadir Gecesi ne zaman, hangi gün gibi araştırmalar yapan tüm Müslüman vatandaşların güvenilir doğru kaynaklardan bilgi alması önemlidir.

Kadir gecesinde erkekler teravih namazı kılmak için camilere giderek bu gece için ibadetlerine başlarken kadınlar camilerdeki kadınlar için ayrılan bölümlere gidebilir ya da evlerinde ibadet etmeye başlayabilir. Kadir Gecesi İslamiyet'in başlangıç günü olarak kabul edildiğinden dolayı bugünde Allah'a daha yakın olmak için ibadetlerin edilmesi, Kur'an-ı Kerim'in okunması, günün anlamına ve önemine uygun bir şekilde ibadetler ile gecenin geçirilmesi oldukça faziletlidir. Kur'an-ı Kerim'de de Kadir gecesinin önemine yönelik pek çok farklı surede ve ayette bilgiler bulunmaktadır. Tüm bunlar Müslümanlar için yol gösterici olmaktadır.

Ramazan’da Sadaka, Fitre, Fidye, Zekatlarınızı ve ayni bağışlarınızı on binlerce ihtiyaç sahibine ulaştırıyoruz. Siz de ihtiyaç sahibi kardeşlerimize kumanya, zekat, fitre, fidye ve tüm ramazan yardımlarınızı "BAĞIŞLAYIN BEREKETLENSİN" sayfamız üzerinden yapabilirsiniz.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam