Blog

Kadir gecesinde hangi ibadetler yapılır

Kadir gecesinde hangi ibadetler yapılır?

Ramazan ayı içerisinde idrak edilen Kadir Gecesi, tövbelerin ve duaların kabul edildiği en önemli gecelerden bir tanesidir. Kuran-ı Kerim'in indirilmeye başlanması ile birlikte Ramazan ayının en önemli günü ve gecesi olan Kadir Gecesi’nde ibadetlerin de bu özel güne uygun olması gerekmektedir.

Bugün, İslamiyet ile tanışıldığı ve tüm din tarihinde yepyeni bir sayfanın açılarak insanlığa sunulduğu bir gündür. Kadir Gecesi’nde yapılacak ibadetler ve okunacak dualar geçmişten günümüze kadar geldiği gibi bu geceyi ibadet ile geçirmek isteyenlere de bu ibadetler bir tavsiye niteliği taşımaktadır.

Kadir gecesi ibadeti

Kadir Gecesi ibadetini doğru bir şekilde ihya etmek isteyen Müslümanların, her yıl olduğu gibi bu yıl da Kadir Gecesi'nde ibadet nasıl edilir, Kadir Gecesi'nde hangi ibadetler yapılır şeklinde araştırmaları dikkat çekmektedir. Bu tür konularda dini kaynaklar ve referanslar dikkate alınmalıdır. Kadir Gecesi ibadetleri, namazı ve duası hakkında önerilen ibadetler gece boyunca kişilerin en uygun şekilde ibadet etmesini sağlar.

Kadir gecesinde hangi ibadetler yapılır?

Kadir Gecesi'nde bol bol zikir çekilmesi, evrad-ü ezkarda bulunulması önerilmektedir. Bu nedenle ibadetler yapıldıktan sonra kişiler zikir çekerek bu ibadetini sürdürebilmektedir. Kadir Gecesi için en önemli detaylardan birisi de gün boyunca ve gece gün sona erene kadarki süre içerisinde kavgalı olan, küs duran tüm Müslümanların barışması, helallik alması gerekir. Bu zorla olmaması gereken önemli bir durumdur. Kişilerin karşılıklı olarak gönüllerinin alınması, küskün olanların gönüllerinin tamir edilmesi ile birlikte aradaki küslüklerin kaldırılması çok önemlidir.

Bununla birlikte Kur'an-ı Kerim'in okunması, dinlenilmesi, bir araya gelen kişilerin birlikte Kur’an-ı Kerim okuması, namaz borcu olanların nafile namazı kılması, kaza namazlarını tamamlaması, tefekkürde bulunması Kadir Gecesi kapsamında yapılacak ibadetler arasında yer almaktadır.

Kadir Gecesi'nde dualar edilerek günahlar için yapılan aflar kabul olduğundan dolayı kişilerin tövbe ve istiğfar etmesi gerekmektedir. Özellikle gecede ibadetin bitirileceği süre öncesi günahları samimi bir dil ile ifade edilmesi ve bunlardan kaçınılacağına dair tövbe ve istiğfar edilmesi gecenin en uygun bir şekilde tamamlanmasını sağlar. Her yıl 1 defa yaşanan Kadir gecesi, Müslüman vatandaşlar için aynı zamanda bir fırsat olarak görülmelidir.

Ramazan’da Sadaka, Fitre, Fidye, Zekatlarınızı ve ayni bağışlarınızı on binlerce ihtiyaç sahibine ulaştırıyoruz. Siz de ihtiyaç sahibi kardeşlerimize kumanya, zekat, fitre, fidye ve tüm ramazan yardımlarınızı "BAĞIŞLAYIN BEREKETLENSİN" sayfamız üzerinden yapabilirsiniz.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam