Blog

Kapak Atmamış Hayvandan Kurbanlık Olur mu?

Kapak Atmamış Hayvandan Kurbanlık Olur mu?

Yeni bir kurbanlık satın alınmadan önce hayvanın özellikle kurban için uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bu kontrollerden en önemlilerinden birisi ise hayvanların uygun yaşta olup olmamasıdır. Kapak atmamış hayvan olarak tanımlanan hayvanlar, süt dişlerini dökmemiş hayvanlardır. Özellikle büyükbaş hayvanlarda sıklıkla kullanılan bu tanım, hayvanın kurban için uygun olup olmadığını da net bir şekilde gösterir. Bu bakımdan kapak atmamış hayvanlar kurbanlık olur mu sorusu için net olarak verilecek yanıt hayırdır.

Kurban olarak bir hayvanın kesilebilmesi için öncelikle olgunluğa ulaşması ve süt dişlerini dökmesi gerekmektedir. Büyükbaş hayvanlar için bu süre 2 yıldır. 2 yılı geçen her hayvan süt dişlerini dökerek yetişkinliğe eriştiğinden dolayı kurbanlık için yapılacak seçimlerde mevcut hayvanların tercih edilmesi gerekir.

Kapak Atmış Hayvan Nasıl Anlaşılır?

Kapak atmış ya da kapak atmamış hayvanların anlaşılabilmesi adına diş kontrolünün yapılması gerekir. Hayvanlar tıpkı insanlarda olduğu gibi daha küçük ve ince yapıda süt dişlerine sahiptir. Süt dişleri döküldükten sonra ise daha kalıcı büyük dişler çıkmaktadır. Bir hayvan için diş kontrolünün yapılması bu nedenle önemlidir. Ancak diş kontrolünde gözden kaçırılmaması gereken bazı detaylar da vardır. Özellikle bazı üreticilerin kurban öncesinde hayvanların dişlerini sökmesi, kapak atmış olarak gösterilmesine neden olur. Bu da kişilerin yetişkin olmayan hayvanları satın alarak kurban etmesi ile sonuçlanmaktadır. Bu açıdan sadece diş kontrolünün yeterli olmayacağı mutlaka bilinmelidir.

Diş kontrollerinin yanı sıra hayvanların genel durumu ve resmi olarak yapılan kayıtları mutlaka incelenmelidir. Bir hayvan doğumu itibariyle kayıt altına alınarak küpelenmektedir. Bu sayede yapılacak bir küpe sorgusu dahi hayvanın net yaşının öğrenilmesine imkan tanır. Kişiler vücut bütünlüğü, iyi beslenip beslenmediği, herhangi bir sağlık sorununun olup olmadığı gibi pek çok farklı kriter üzerinden hayvanlar için değerlendirme yapmalıdır. Yapılacak değerlendirmeler satın alınacak hayvanın doğru bir şekilde belirlenmesine imkan tanır. Bu nedenle de kurban satın alacak olan kişilerin, mevcut kontroller için iyi bir hayvan bilgisine ihtiyacı olacaktır. Eğer bu konuda eksiklik görülüyorsa, uzman kişilerden yardım alınabilir.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam