Blog

Kefaret Nedir?

Ramazan ayı yaklaşırken gücü yetmeyen insanların merak ettiği konulardan birisi de kefarettir. Peki kefaret nedir? Hangi durumlarda yapılması gerekir bir inceleyim.

Kefaret nedir?

Kefaret, Ramazanda bile bile bozulan bir gün orucun yerine iki kameri ay veya altmış gün art arda oruç tutmak demektir. Ayrıca bozulan orucun da kaza edilmesi gerekir. Kefaret, sadece Ramazan ayında tutulan orucun bilerek bozulmasının cezasıdır. Diğer oruçların bozulması halinde yalnızca kaza orucu tutulması yeterli olur.

Ramazan orucu diğer aylarda kaza edilirken bilerek bozulursa yine kaza edilmesi gerekir, kefaret gerekmez. Kefaret orucu, ara verilmeden art arda tutulacağı için Ramazan ayına ve oruç tutulması haram olan günlere denk gelmemesi gerekmektedir.

Kefaret orucu için kameri aylardan birinin ilk gününde başlanırsa iki ay ara vermeden oruç tutulur. Bu aylardan ikisi de 29 gün çekse bile iki tam ay oruç tutulduğu için kefaret tamamlanmış olur.

Kameri ayın ilk günü değil de diğer günlerde başlanırsa hiç ara vermeden 60 gün oruç tutularak kefaret tamamlanabilir. Herhangi bir sebeple kefaret orucuna ara verilir veya eksik tutulursa yeniden başlayıp 60 günü kesintisiz tamamlamak gerekir. Kadınlar kefaret orucu tutarken araya giren adet günlerini tutmazlar, Adet halleri bitince ara vermeden oruca devam ederek 60 günü tamamlarlar. Kadın, adet hali bittiği halde oruç tutmayarak kefaret orucuna ara verirse, kefarete yeniden başlaması gerekir.

Birkaç kez kefaret gerektirecek şekilde orucunu bozan kişiye bunların hepsi için bir kefaret orucu yeterli olur. Ancak kefareti yerine getirdikten sonra yine kasten orucunu bozarsa bundan dolayı da ayrıca kefaret yerine getirmesi gerekir.

Hasta veya yaşlı olup kefaret orucu tutmaya gücü yetmeyen kişiler kefaret olarak 60 fakiri sabah ve akşam doyurur veya yemek parasını fakirlere verir. Her günlük yiyecek bir fitre miktarı olmaktadır. Fitre miktarı bu parayı ayrı ayrı 60 fakire verebilir ve aynı zamanda, her gün bir fitre miktarı olmak üzere 60 günde bir fakire de verebilir.

60 günlük yiyeceği veya fitre miktarı olan değerini bir günde bir fakire verirse sadece bir günlük yerine geçer.

https://www.denizfeneri.org.tr/bagis/yetim-bagisi_525/

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam