Blog

Kimler kurban kesemez?

Kurban bayramı yaklaşmış ve vatandaşlar artık son hazırlıklarını yaparken, kurban kesimine yönelik önemli husus ve kurallar bulunmaktadır. Bunlardan birisi ise kurban kimler kesemez? Sorusu olarak karşımıza çıkmaktadır. Her Müslüman ibadet gereği kurban kesmek istemektedir. Ancak bazı durumlar kapsamında söz konusu bu kişi kurban kesemez veya kesme zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu noktada farklı görüş ve cevaplar bulunsa da, Hanefi mezhebine göre servet kiminse kurban borcu da o kişinindir. Eğer aile içinde kimin şahsına bir para var ise onun kurban kesmesi gerekmektedir.

Kimler kurban kesemez?

Dinen zengin sayılan kişiler kurban kesmelidir. Kurban kesmek bu noktada dinen zengin sayılan Müslümanlara vaciptir. Kurban için dini zenginlik ise şu şekilde belirtilmektedir. Zaruri ihtiyaçlardan fazla olarak elinde 85 gram altın yada bunun değerinde para ve mal bulunan kimseler zengin sayılmaktadır. Zekatta olduğu gibi kurban için üzerinden bir yıl geçmesi şart değildir. Diğer yandan kişinin koyun, keçi ve sığır gibi hayvanları ile ticaret malları da zenginlik miktarınca hesaba dahil edilmelidir.

Ayrıca oturduğu evden başka bir gayrimenkulü olan insan, kira geliriyle aylık ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra elinde nisap miktarı hesabına göre bir meblağ var ise onunu da kesmesi vaciptir. Merak edilen borç para ile kurban kesimi sorusunda ise borç para alınarak kurban kesilemeyeceği kesin bir dille belirtilmiştir. Ayrıca zengin olmayıp ancak bir kurbanlık alacak kadar parası olan kimseler, kurban alarak keser ve etini ailesi ile beraber yiyebilir. Yine sevabı olacaktır. Kurban şartları arasında sağlık aranmaz. Bu kapsamda hasta olup, sağlıklı olmayan kimse için yine kurban kesmek vaciptir. Ancak kurban kesecek olan kişi şu niyeti edebilir.

“Ya Rabbi, aslında bize ihsan ettiğin bu kadar nimetin karşılığında kendimi sana kurban etmem gerekirdi, yalnız sen insan kurban edilmesini haram kıldın. Benim yerime bu hayvanı kesiyorum.”

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam