Blog

Kimler Kurban Kesmelidir?

Kimler Kurban Kesmelidir?

Kurban Müslümanlıkta ibadet içerisinde yer bulmuş bir kavramdır ve kurban konusunda pek çok şart belirlenmiştir. Böylece kurban kesmek isteyen Müslüman vatandaşların, kurban kesimi için nasıl bir yol izlenmesi gerektiği, kesilecek kurbanın hangi özellikleri taşıması ve kurbanın kabul görüp görmeyeceğinin hangi hallere bağlı olduğu detaylı olarak bilinmektedir. Kurban kesiminde merak edilen detaylardan bir tanesi de “Kimler kurban kesmelidir” olmaktadır?

Kurban kesmek iki yönden ele alınabilir. Biri kurbanı kesecek olan kişi, bir diğeri ise kurban kestirmek isteyen kişidir. Her iki durumda da kişilerin belirli yükümlülüklerini yerine getirmiş olması gerekmektedir. Şartları taşımayan, kurban kesmek için durumu uygun olmayan ya da Müslüman olmayan kişiler tarafından kurban kesiminin yapılması uygun değildir. Bu bakımdan kurban kesimi ile ilgili bilgisi olmayan kişilerin öncelikle kimler kurban kesmelidir gibi konularda bilgi sahibi olması, dini daha iyi bir şekilde öğrenmesi ve ardından kurban için uygun ise böyle bir ibadet içerisinde bulunması uygun olacaktır.

Kimler Kurban Kesmeli?

Kurban kesmek için aranan bazı şartlar bulunmaktadır. Bu nedenle kurban kesmek isteyen kişilerin öncelikle mevcut şartları taşıyıp taşımadığını kontrol etmesi ve durumun uygunluğuna bakması gerekir. Kurban kesmek isteyen kişilerin mutlaka Müslüman olması gerekmektedir. Bu kurban kesiminde değişmeyen kati kurallardan bir tanesidir.

Bunun dışında fıtır sadakası verecek kadar zenginliğe sahip olunması da aranan bir diğer şarttır. Kişiler Fıtır sadakası vermek için yeterli maddi güce sahip değilse, kurban kesme konusunda da herhangi bir yükümlülüğü bulunmayacaktır.

Kurban kesmek için yolculuk halinde olunmaması, akıl sağlığının yerinde olması gerekir. Bu şartları taşıyan her bir Müslüman vatandaş, Kurban Bayramı’nda kurban kesebilmektedir. Bu kurban kesimi Allah'a yaklaşmak, ibadet etmek gibi pek çok farklı anlam taşımaktadır.

Kurban kesecek olan kişilerin kesim işlemlerinde tercih edeceği kişilerin de yine Müslüman olması ve dini emirler doğrultusunda kurban kesimini yapabilecek durumda olmasına dikkat etmelidir. Böylece kesilecek olan kurban Allah katında kabul göreceği gibi kişiler dini vecibelerini yerine getirmenin huzurunu yaşayabilmektedir. Kişilerin Kurbanda belirtilen şekillerde ve oranlarda Kurban etlerini dağıtılması, muhtaç olan vatandaşlarla et paylaşımını yaparak bayram sevincini ve yardımlaşmasının huzurunu yaşaması gerekir.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam