Blog

Kimlere Kurban düşer? Kurban düşmesinin şartları neler?

Kimlere Kurban düşer? Kurban düşmesinin şartları neler?

Kurban Bayramı'nda kurban kesmek isteyen kişilerin öncelikle kurban düşmenin şartları nelerdir konusunda bilgi sahibi olması gerekmektedir. İslamiyet’te kurban kesmek, en faziletli ibadetlerden birisi olsa da kurban konusunda belirli şartlar vardır ve bu şartları taşımayan kişilerin kurban kesmesi uygun değildir. Kurban kesimi için şartları uygun olan kişilerin ise kurban kesmesi gerekir.

Kimlere kurban düşer?

Kurban düşme tanımlaması, kurban kesimi için kişilerin şartları taşıdığını ifade etmektedir. Bu nedenle kurban düşmek şartlarının neler olduğunu öğrenen ve bu şartları taşıyan kişiler kendisine de kurbanım düştüğünü anlaşılmalıdır.

Kurban düşmesinin şartları neler?

Kurban kesmek için öncelikli olarak akıl sağlığı yerinde olunmalıdır. Herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan kişiler, ergen olması ile birlikte kurban kesim için uygun duruma gelmektedir. Kurban düşmesinde belirtilen özelliklerin dışında maddi olarak da belirli bir duruma ulaşılması gerekmektedir. Kişileri temel ihtiyaçları ve borcu dışında 80.18 gram altın ya da değerinde paraya sahip olması halinde kurban kesmesi gerekir. Üstelik kurban düşmesi için belirtilen bu maddi şartın herhangi bir süresi bulunmamaktadır. Mevcut maddi güce ulaştıktan sonra zekatta olduğu gibi bir yıl beklemeye gerek kalmadan Kurban Bayramı’nda kurban alınarak kesilebilmektedir.

Kurban kesmenin mahiyeti nedir?

Belirtilen şartları taşıyan her Müslüman kişinin Kurban Bayramı ile birlikte kurban kesmek yükümlülüğünü yerine getirmesi önemlidir Kurban kestirmek İslamiyet’te Allah'a yaklaşmak ve onun rızasına erişmek için gerçekleştirilen bir ibadettir. Kurban kesimi için belirlenen şartlar dahilinde uygun bir hayvanın alınması ile birlikte kişiler mevcut hayvanı keserek ibadetini yerine getirebilmektedir. Kurbanın özellikle maddi yönden uygun olan kişilere yükümlülük olarak sunulmasının en önemli nedeni, mala önem verilmemesi, ibadete yakınlık gösterilmesi ve kişilerin gerektiği takdirde mal varlığını Allah yolunda feda edebileceğinin gösterilmesi adınadır.

Kurban Bayramı boyunca kesilebilecek olan kurbanlıklar için dinen uygun şartları taşıyan hayvanların seçilmesi ve uygun fiyatlar ile satın alınması gerekir. Kurban kesmek için şartları uygun olan kişilerin kurbanlık hayvanı kendisinin kesmesi şart değildir. Bu konuda başka bir Müslümandan yardım alınarak kurbanın kesim işlemleri tamamlanabilir. Başka birisinin kurbanı kesmesinde dinen herhangi bir sakınca olmadığı gibi kişinin Müslüman olması yeterlidir.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam