Blog

Kurban Bağışının Önemi

İmkanı olan her Müslümanın kurban bağışı yapması şarttır. Kurban ibadeti vacip bir ibadettir. Peki kurban bağışının önemi nedir bir inceleyelim.

Kurban bağışının önemi

Kurban kardeşlik duygularının güçlenmesi, yardıma muhtaç olana yardım edilmesi ve de mazlum ve yoksul kimselerin de et yiyebilmesini sağlayabilmek için kesilir. Belli bir maliyete dayalı olan kurban ibadeti sayesinde birbirine çok yakın veya çok uzak bölgelerde olan Müslümanlar kalben birbirine yakınlaştığı gibi, yoksul kimseler de et yiyebiliyor. Kurban bereket, muhabbet ve şükürle birlikte; toplumda kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu her daim güçlü ve diri tutuyor.

Her yıl Kurban Bayramında kesilen kurbanlarla birlikte yıl içinde düzenli olarak hayırsever bağışçıların kurbanları muhtaç kimselere ulaştırılıyor. Kurban ibadeti özellikle yoksul coğrafyada yaşayan ve eti Kurbandan Kurbana gören mazlum Müslümanların mutluluğu olurken, kurban bağışında bulunan kimseler için de paylaşma duygularını zirveye çıkarıyor. Kişi, Allah’a şükrünün bir ifadesi olarak O’nun yolunda harcadığı varlıklarla ortaya çıkan ibadetin huzurunu yaşıyor. Kurban Bayramının fazileti Müslümanlar’ın yan yana aynı saflarda buluşması ve zengin kimsenin fakir kardeşine kurban bağışlarıyla ile ortaya çıkıyor.

Dünya genelinde açlıkla mücadele eden birçok Müslüman ülke bulunmaktadır. Bu insanlar normal zamanda yemek bulamazken ete ulaşmaları imkansız hale geliyor. Durumu iyi olan Müslüman kardeşlerimizin bağışları sayesinde Kurban Bayramında yoksul kardeşlerimizin yüzü gülmektedir. Kurban bağışının önemi burada ortaya çıkmaktadır. Bu bağışlar sayesinde dünyanın diğer ucunda bulunan yoksul insanlara ulaşabiliyor ve onlara yardımcı oluyoruz. Gönüllülerimiz ve görevli çalışma arkadaşlarımızla yapılan yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Sadece Kurban Bayramında değil yıl içinde hayırsever insanların bağışladığı kurbanları da yoksul insanlara ulaştırmaktayız. Sizlerin de bağışlarıyla ihtiyacı olan her insana yardım eli uzatıyoruz. Dünya üzerinde yardıma muhtaç milyonlarca insan bulunmakta ve onlara yardım eli uzatmak hepimizin elinde.

https://www.denizfeneri.org.tr/bagis/adak-akika-sukur-kurbani_300/

\"\"

\"\"

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam