Blog

Kurban Bayramı 2020

Kurban Bayramı 2020 yılı için yardımlaşma içinde geçecektir. Kurban bağışlamak kişinin samimiyetinin bir ifadesidir. Allah’ın istediği şeyi yerine getirmedeki samimiyeti ortaya çıkaran bir ibadettir. Ferdin Allah’a karşı duyduğu takvanın işaretidir. Bu nedenden dolayı, kurban; zekât ve fıtır sadakası vermekten daha çok fedakârlık ifade eden bir ibadettir. Allah, kurban kesmeyi emrederek kullarını imtihan etmekte ve onların takvalarını, Allah’a yakınlık derecelerini, ilâhî emre itaatteki titizliklerini ölçmektedir. Kurban, vacip vazifesini yerine getirerek sevaba kavuşmak için kesilmektedir. Ergenlik çağına gelmiş, aklı yerinde olan, Müslüman erkeğin ve kadının, ihtiyacından fazla eşyanın nisap miktarı parası veya malı varsa, Kurban Bayramı için niyet edip, belli günlerde, belli bir hayvanı kurban kesmeleri veya bağışlamaları vacip olur. Dini açıdan karı kocadan hangisi zengin ise kurbanı o keser, ikisi zengin ise ikisi de keser, ikisi de yoksul ise ikisi de kesmez. Yoksul kimseler kurban kesmek zorunda değildir fakat keserse sevabı büyüktür.

Kurban Bayramı 2020 yılında 31 Temmuz’da denk gelmektedir. Kurban Bayramı’nda gücü yeten her insanın kurban kesmesi gerekmektedir. Eğer kesecek imkânı var ama tecrübesi yok ise kurban bağışı yaparak bu vazifesini yerine getirebilir. Kurban Bayramı insanların kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu sağlam tutar ve sosyal adaletin gerçekleşmesine katkıda bulunur. Özellikle et satın alma imkânı hiç bulunmayan veya çok sınırlı olan yardıma muhtaç insanların bulunduğu ortamlarda onun bu rolünü daha belirgin biçimde görmek mümkündür. Kurban Bayramı, zengin kimselere malını Allah'ın rızası için harcamanın faydalarını gösterir ve onu cimriliğin kötülüğünden, dünya malına tutkunluktan kurtarır. Yoksulun da varlıklı kullar aracılığıyla dünya nimetinin dağılımı konusunda karamsarlıktan kendini kurtarmasına ve kendini toplumunun bir üyesi olarak hissetmesine ve Allah'a şükretmesine vesile olur.

Zor günler geçiren Müslüman kardeşlerimize yardım etmek çok önemlidir. Kurban Bayramı 2020 yılında bağış yaparak bu kardeşlerimize büyük destek olabilirsiniz. Yapacağınız yardımlarla bu bayram her Müslüman mutluluğu tatsın.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam