Blog

Kurban Bayramı Hangi Gün

2022 Kurban bayramı için artık az bir zaman kaldı. Bayramın yaklaşması ile beraber kurban bayramı hangi gün soruları da yanıt bulmaya başladı diyebiliriz. Vatandaşlar hem Müslümanlık görevleri olan kurban kesimi için hem de bayram tatilinden faydalanarak tatil için hazırlıklar yapmaya başladılar. Her yıl bayram takvimi ufakta olsa değişkenlik gösterdiği için 2022 kurban bayramının hangi gün olduğu merak ediliyor. Henüz geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilen kabine toplantısı ile beraber bayram tatilinin kaç gün olacağı noktasında bir karar çıktı.

Kurban bayramının hangi gün olduğu belli oldu

İslam dininin en önemli bayramlarından olan kurban bayramı 9 Temmuz Cuma günü başlayacak. 12 Temmuz Salı günü sona erecek olan kurban bayramı kapsamında 13 ve 14 Temmuz tarihlerinin bayram tatiline dahil olup olmayacağı Cumhurbaşkanı açıklamalarına kadar bilinmiyordu. Kurban bayramı hangi gün sorularına yanıt alan vatandaşlar bu kapsamda hazırlıklarını sürdürüyorlar. Cumhurbaşkanı tarafından bayram tatilinin 9 gün olacağı resmi olarak duyuruldu. Ayrıca bu duyuru ile beraber bayram tatili sonrasındaki 13-14 Temmuz günlerinin de idari izine dahil olacağı belirtildi.

Kurban bayramı ibadetinin hükmü olarak Allah’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamına gelen kurban dini bir terim olarak Allah’a yaklaşmak ve O’nun rızasına ermek için ibadet olarak belli şartları taşına hayvanı usüle uygun bir şekilde kesmeyi ve kesilen hayvanı ifade etmektedir. Kurban bayramında kesilen kurbana udhiyye, hacda kesilen kurbana ise hedy denmektedir. Akıl sağlığı yerinde olan ve dini ölçülere göre zengin sayılan mümin, ilahi rızayı kazanmak için kurbanını kesmek ve maddi durumlarının yetersiz olması ile kurban kesemeyenlere yardımda bulunmalıdır.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam