Blog

Kurban Bayramı Ne Zaman?

Kurban Bayramı yaklaştıkça merak edilenlerden birisi de "Kurban Bayramı Ne Zaman" sorusudur.

Kurban Bayramı insanların birlik ve beraberlik içinde olduğu bir bayramdır. İslam dininde bulunan Hicri Takvime göre Zilhicce ayının 10. gününden başlayarak dört gün boyunca devam eden bir dini bayramdır. Kurban Bayramı, İslam âleminin her yıl Mekke'de hac vazifesini yerine getirdikleri vakittir. İslam dininde kurbanın anlamı, Allah'a yaklaşmak ve Allah rızasına kazanmak niyetiyle kesilen, kurban edilen, hayvan demektir. Kur'an'da geçen Hz. İbrahim ve oğlu İsmail ile ilgili yaşananlardan yola çıkarak, kurban kavramı, çok daha büyük bir adanmışlığı, Allah için kişinin her şeyini feda edebilecek olmasını, Allah'a teslim olmayı ve ona karşı şükür içinde olmayı ifade etmektedir. Kur'an'da Hac Suresi'nde bu konuyla alakalı bir ayet bulunmaktadır.

Kurban Bayramı arefe günü 30 Temmuz 2020 Perşembe gününe denk gelmektedir. Kurban Bayramı ne zaman sorusuna gelecek olursak, 31 Temmuz Cuma günü başlayacak 3 Ağustos Pazartesi günü sona erecek. Toplamda Kurban Bayramı 4 gün sürecek. Kurban kesmek birçok esrarı içinde bulunduran faziletli bir ibadettir. Kurban Allah rızası için yapılan bir fedakârlık olup, Yüce Rabbimizin verdiği nimetlere şükür, uhrevi ve dünyevi bela ve musibetlere kalkandır. Kurban vazifesini gerçekleştirmek, toplumda kardeşlik, yardımlaşma, dayanışma gibi eşi olmayan güzellikte duygularının daha ön plana çıkarılmasına ve çok daha yoğun bir şekilde hissedilmesine neden olmaktadır.

Kurban bağışı yapmak kişiyi, para ve mal arzularından ve cimrilik duygusundan kurtararak; varlıklı bir kimseye malını yüce Allah’ın yolunda başka kimselerle paylaşma ve yardımlaşma alışkanlığını kazandırır ve bundan keyif alınmasını sağlamaktadır. Bu sayede varlıklı kimsenin kötü cimrilik duygularından ve önüne geçilemez dünya malına tutkunluğundan kurtarmaktadır. Kurban bağışı yaparak dünyanın birçok yerinde bulunan Müslüman kardeşlerimize ulaşabilirsiniz. Savaş ve doğal felaketler yüzünden kıtlık çeken bu Müslüman kardeşlerimize yardım etmek bizim görevimizdir. Bu görevi yerine getirmek için Deniz Feneri Derneği gece gündüz çalışmaktadır.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam