Blog

Kurban Bayramı Ne Zaman

Kurban Bayramı Ne Zaman?

2022 yılında Kurban Bayramı maneviyatı Temmuz ayı içerisinde yaşanacak. İslamiyet’teki inanışlar kapsamında en önemli günlerden ve dini bayramlardan birisi olan Kurban Bayramı, kurbanların kesilerek ibadetlerin edildiği bir bayram olacak. Bayram öncesinde başlayan hazırlıklarda en çok merak edilen ise “Kurban Bayramı ne zaman?” sorusu.

Kurban Bayramı Ne Zaman İdrak Edilecek?

Kurban Bayramı, Hicri Takvim ile Miladi Takvim arasındaki farklar nedeniyle yaz aylarında idrak edilecek. Kurban Bayramı’nın ilk günü 9 Temmuz 2022 olacak. Kurban Bayramı, Ramazan Bayramı’na göre bir gün daha uzun olduğundan dolayı bayram 12 Temmuz 2022 gününe kadar devam edecek. Böylece Cumartesi günü başlayacak olan Kurban Bayramı, 12 Temmuz Salı günü ile son bulacak.

Kurban Bayramı’nın ilk günü Cumartesi olduğundan dolayı bayram Cumartesi, Pazar, Pazartesi ve Salı günleri devam edecek. Ramazan Bayramı’nda da bayram tatili birleştirilmediğinden dolayı Kurban Bayramı’nda da böyle bir uygulamaya gidilmeyecek.

2022 Kurban Bayramı Takvimi

2022 yılı için açıklanan Kurban Bayramı takvimi ise şöyle;

  • Kurban Bayramı arifesi: 8 Temmuz Cuma
  • Kurban Bayramı 1. Gün: 9 Temmuz Cumartesi
  • Kurban Bayramı 2. Gün: 10 Temmuz Pazar
  • Kurban Bayramı 3. Gün: 11 Temmuz Pazartesi
  • Kurban Bayramı 4. Gün: 12 Temmuz Salı

Kurban Bayramı tatili kaç gün olacak şeklinde araştırmalar artmaya başlamış olsa da bu yılki tatil için belirtilen günler geçerli olacak. Salı günü itibariyle sona erecek Kurban Bayramı’nın ardından Çarşamba günü kamu kurum ve kuruluşları başta olmak üzere bayram tatili yapılan tüm yerlerde, mesailer devam edecek.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam