Blog

Kurban Bayramı Tatili Kaç Gün

Bu ay içerisinde yaşayacağımız olan kurban bayramı heyecanı yaşanmaya başlıyor. Kurban bayramı yaklaşırken, kullanıcılar tarafından en çok sorulan sorulardan birisi “kurban bayramı tatili kaç gün” oluyor. İnsanlar dini görevleri olan kurban kesimini gerçekleştirdikten sonra tatil için açıklanacak olan kurban bayramı tatilini dört gözle bekliyorlar. Bu noktada bazı günlerin hafta sonuna denk gelmesi ile beraber kurban bayramı tatilinin 9 gün olup olmayacağı merak ediliyor. Her yıl Cumhurbaşkanı tarafından gerçekleştirilen kabine toplantısı ile kurban bayramı tatilini kaç gün olacak sorusunun cevabı verilmiş oluyor.

Kurban bayramı tatili kaç gün olacak?

Gerçekleştirilen toplantı sonrasında yapılan açıklama ile kurban bayramı tatilinin 9 gün olacağı açıklandı. 2022 kurban bayramının arefe günü 8 Temmuz itibariyle başlamış oluyor. Bayramın 1.günü 9 Temmuz cumartesi olurken bayramın bitişi ise 12 temmuz Salı gününe denk geliyor.

Kurban neden kesilir?

Akıl sağlığı yerinde olan ve dini ölçülerde zengin sayılan mümin, ilahi rıza ve maddi olarak kesemeyen insanlara yardım etmek sebebiyle kurban kesimi gerçekleştirirler. Mezheplere göre farklı anlamlar bulunmaktadır. Ancak mezheplerin çoğuna göre udhiyye kurbanı kesmek sünnettir. Kurban kesecek olan kişinin temel ihtiyaçlarından ve borcundan başka 80.18 gr altın yada bu değerde eşyaya sahip olan kişi dinen zengin sayılmaktadır. Bu sebepten ötürü ise Allah’ın vermiş olduğu nimetlere şükür anlamında Allah yolundaki fedakarlık nişanesi olarak kurban kesmelidir.

Kurban bayramında görevini yerine getirmek isteyen müminler kesilmesi makbul görülen, koyun keçi sığır, manda ve deve olarak tercih yapabilirler. Tavuk, kaz, ördek, deve kuşu ve ceylan gibi hayvanların kurban kesilmesi geçerli sayılmayacaktır. Bu kapsamda doğru seçim ve islami usüllere uygun olarak kesim yapılması şarttır. Aksi halde gerçekleştirilen kurban kesimi dinen kabul görülmeyecektir.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam