Blog

Kurban Bayramı'na ne kadar kaldı?

Kurban Bayramı’na ne kadar kaldı?

“2021 yılında Kurban Bayramı’na ne kadar kaldı?” özellikle bayram günlerini yaşamayı seven, böylesine faziletli bir güne erişmek ve bu maneviyatı yaşamak isteyenler tarafından en çok sorulan sorular arasında yer alır. Temmuz ayına girilmesi ile birlikte korona virüs tedbirlerinde yaşanan esneklikler, kişilerin Kurban Bayramı’nı daha rahat bir şekilde geçirmesini sağlayacak. Yasakların kaldırılması ile birlikte Kurban Bayramı’nda aile büyüklerini ziyaret edebilecek, akraba ve yakınları ile birlikte bu özel günün manevi duygusunu yaşayabilecek olan vatandaşlar, Kurban Bayramı’na ne kadar kaldı, kaç gün sonra Kurban Bayramı gibi sorular ile Kurban Bayramı'nın tarihini öğrenmeye çalışmaktadır.

Kurban Bayramı ne zaman? Kaç gün kaldı?

19 Temmuz Pazartesi Arefe günü olmaktadır. Bu nedenle kişiler 20 Temmuz Salı günü itibarıyla Kurban Bayramı'nın 1. gününü yaşayacaktır. 21 Temmuz Çarşamba günü 2. gün, 22 Temmuz Perşembe günü 3. gün ve 23 Temmuz Cuma günü 4. gün olmak üzere Kurban Bayramı sonlanacaktır.

Temmuz ayına girildiği mevcut ay itibariyle kişilerin belirtilen günlerde ibadetlerini gerçekleştirmesi ve Kurban Bayramı’na uygun bir şekilde davranması esastır. Kurban Bayramı'nda maddi gücü yerinde olan kişiler için öncelik kurbanlık bir hayvanın satın alınması ve Kurban Bayramı'nda kesilmesidir. Bu bakımdan 88.18 gram altını bulunan ve borçları dışarısında mevcut altın ya da eşdeğerde bir mülkü olan kişiler, Kurban Bayramı’nda kurban kesmelidir.

Kurban Bayramı nasıl belirleniyor?

Kurban Bayram’ına ne kadar kaldı sorusunun sorulmasının en önemli nedeni Kurban Bayramı gibi dini günlerin hicri takvime göre belirlenmesidir. Bu nedenle de her yıl bayramlar belirli bir gün kadar geriye gelir. Bayram tarihleri sürekli değişken durumdadır. Kurban Bayramı Müslümanlar tarafından hicri takvime göre belirlenen günde kutlanmaktadır. Zilhicce ayının 10. gününden itibaren 4 gün boyunca kutlanan Kurban Bayramı, bu nedenle Hicri takvimdeki Zilhicce ayının 10. gününe göre belirlenerek açıklanmaktadır. Kurban Bayramı aynı zamanda İslam aleminin Mekke'de Hac ibadetini yerine getirdiği zamanı da ifade eder. Bu bakımdan Kurban Bayramı için tarihlerin değişkenlik göstermesi, dinen herhangi bir sakınca içermediği gibi dinen uygun bulunan bir durum olduğu unutulmamalıdır.

Toplam