Blog

Kurban Bayramı'nın Önemi

Kurban Bayramı’nın Önemi günümüz şartlarından daha fazla artmaktadır. Kurban Bayramı denilince akla Müslümanların birbirlerine yardım etmesi ve akşam yemeğinde yenilen kavurmaların lezzeti geliyor. Fakat çoğu Müslüman kardeşimiz bu lezzete erişemiyor. Yoksul durumda olan ve insanların görmediği kimseler bayramı sessiz ve mutsuz geçirebiliyor. Sizlerin bağışlarını yardıma muhtaç kimseleri tespit ederek onlara ulaştırıyoruz. Bu sayede kimsenin göremediği ve sesini duyamadığı yoksul insanların iyi bir bayram geçirmelerini sağlıyoruz. Çok zor şartlar altında yaşamanı sürdürmeye çalışan yardıma muhtaç insanların elinden tutmak bizim vazifemizdir. Her bayramı her Müslüman kardeşimiz mutlu geçirmelidir. Evine çok zor şartlar altında ekmek götüren kardeşlerimiz bayramda ne yiyeceğini düşünmemelidir.

Kurban Bayramı’nın önemi Müslümanlar için büyüktür. Kurban kesmenin de belirli şartları bulunmaktadır. Bir Müslüman’ın kurban kesmekle yükümlü sayılması için bulunması gereken şartlara vücûb şartları denilmektedir. Kurban kesmenin sünnet olduğunu belirtenlere göre ise bunlar sünnet olmasının şartlarıdır. Bir insanın kurban kesmekle yükümlü sayılabilmesi için dört şart bulunmaktadır; Müslüman olmak, akıllı ve bulûğa ermiş olmak, seferi olmamak, belirli bir maddi güce sahip olmaktır. Müslüman olmayan kimseler öncelikli olarak imanla mükellef olup ancak iman ettikten sonra ibadetlerini gerçekleştirebilirler. Bu nedenden dolayı, bir insanın kurban kesmekle yükümlü tutulabilmesi için Müslüman olması gerekir. Bu kural bütün ibadetler için geçerlidir.

Kurban Bayramı’nın Önemi büyüktür ve çok faydası bulunmaktadır. Kurban, insanı cimrilik ve mal sevgisinden kurtarır. Toplumdaki yardımlaşma, kardeşlik, paylaşma ve garibanı sevindirme duygularını geliştirir. İnsanları muhabbet ve merhametle birbirine bağlar. Allah’ın nimetlerinden bütün kullarının istifade etmesini sağlar. Toplum halinde yerine getirilen ferdî ve ictimai ibadetlerle Allah rızasını kazanmaya ve Allah’a yaklaşmaya vesile olmaktadır. Kurban kesmek için maddi durumu olup ama kesme imkanı olmayanlar kurban bağışı yaparak ibadetlerini yerine getirmiş olurlar. Bu sayede hem vazife yerine getirilmiş olup hem de yurt içi kurban bağışı ya da yurt dışı kurban bağışı yapabilirler.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam