Blog

Kurban ibadetinin hükmü nedir?

Kurban bayramına az bir zaman kala kurban ibadeti ile alakalı merak edilen sorular Google’a sorulmaya devam ediliyor. Sıkça sorulan sorular arasında yer alan kurban ibadetinin hükmü nedir? Sorusuna yanıt olmaya çalışacağız. Kurban bayramı sadece hayvanların kurban edilip ihtiyaç sahiplerine dağıtılması ile son bulmaz. Kurban ibadeti sözlük anlamı gereği Allah’a yakınlaşmaya vesilen olan ve O’nun rızasına nail olmak için ibadet maksadıyla, bazı şartlara sahip olan hayvanı, islami usullere göre kesmeyi ifade eder. Kurban bayramında kesilen kurbana udhiyye denilirken, hacda kesilen kurbana ise hedy denir.

Kurban ibadetinin hükmü nedir?

Kurban bayramında islami gerekliliğini yerine getirmek isteyen kişi, akıl sağlığı yerinde, hür, mukim ve dini ölçüler kapsamında zengin olmalıdır. İlahi rızayı kazanmak adına kurbanını keser ve hem Cenab-ı Hakk’a yaklaşmakta, hem de maddi durumlarının yetersiz olmasıyla kurban kesemeyenlere yardım edilmelidir. Bu ibadet sayesinde ruhunda Hakk’a yakınlık ve halka fedakarlık bulunma anlayışı olmaktadır. Kurban kesimi bir Müslümanın bütün varlığını, gerektiğinde ise Allah yolunda feda olmaya hazır olduğunun bir göstergesidir.

Birçok mezhebe göre udhiyye kurbanı kesmek sünettir. Hanefi mezhebine göre ise görüşler kapsamında kurbanın vacip olduğu kabul edilir. Gücü yeten kişinin onu terk etmesi mekruhtur. Kurban kesiminin Hanefiler için vacip oluşuna yönelik delili ise Peygamber a.s.m şöyle buyurmuştur. "Kim genişlik ve imkân bulur da kurban kesmezse, bizim namazgahımıza yaklaşmasın."

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam