Blog

Kurban Keserken Abdestli Olmak Gerekir Mi?

Kurban Keserken Abdestli Olmak Gerekir mi?

Kurban kesimi İslamiyet’te tüm detayları ile aktarılmakta ve anlatılmaktadır. Bu bakımdan kişiler kurban ibadetini yerine getirirken hangi detaylara dikkat etmesi gerektiğini ve olmazsa olmaz şartların neler olduğunu kolay bir şekilde öğrenebilmektedir. Kurban kesimi ile ilgili en çok merak edilen detaylardan birisi ise “Kurban keserken abdestli olmak gerekir mi?” olmaktadır. Kurban kesimi bir ibadet olduğu gibi abdestli olup olunmaması konusunda kesin hükümler bulunmaktadır.

Kurban Keserken Abdest Almak Gerekir mi?

Kurban kesmek bir ibadet olsa da kurban kesim işini yapan bir kişinin gerçekleştirdiği eylem bir ibadet değildir. Bu iş için ödeme alan ve ücretli bir şekilde kesim işini yapan insanlar, ibadet kapsamında bu işi gerçekleştirmediğinden kesim sırasında abdest alması zorunlu değildir. Ancak gerçekleştirilen eylem ibadet olduğundan dolayı daha iyi bir şekilde ve kolaylık ile kurban kesiminin gerçekleştirilebilmesi adına kişilerin abdestli olmasının daha faziletli olduğu belirtilmektedir. Bu bakımdan kişiler başka birisine kurban kestirecek olsa dahi kurbanı kesecek olan kişinin abdestli olması çok daha uygun olmaktadır. Kurban kesimi ve abdest ile ilgili en önemli kaynaklardan bir tanesi olan Diyanet İşleri Başkanlığı kaynaklarında, abdest ile ilgili belirtildiği şekilde bilgi verilmektedir.

Kurbanı kesecek kişi tekbir ve tehlil getirmesi gerekmektedir. Bununla birlikte kişi yapacağı işte kolaylık yaşamak herhangi bir kaza ile karşılaşmamak da daha kendi içerisinde çeşitli dualar okuyarak ibadet yapabilmektedir. Bu nedenle de abdesti olunması her açıdan uygun olmaktadır.

Kurban kesimi hem kesim yapan hem de kurban kestiren kişi için oldukça önemlidir. Kurbanı kesin kişi kurban sahibi olmasa da kurban sahibinin abdest alması ve kurban kesimi sırasında dua okuması gerekmektedir. Kesim sırasında okunması gereken dualar ayrıntılı bir şekilde pek çok farklı dini kaynakta yer almaktadır. Dua okumak, ibadet etmek ve bu özel günün maneviyatını yaşayabilmek adına kişilerin abdestli olması ve kurban kesim işleminin tamamlanmasına kadar da abdestinin bozulmaması gerekir.

Abdest konusunda bu şekilde bir tutum, Kurban Bayramı için herhangi bir sakınca yaratmayacağı gibi daha faziletli bir ibadet imkanı sunmaktadır.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam