Blog

Kurban keserken hangi dua okunmalıdır

Kurban kesmek, islam dini için vacip olan maddi durumu olan herkesin yapması gereken bir ibadettir. İslam dinimizdeki her ibadet gibi kurban kesmenin de kendi içerisinde ibadetin yapılırken ibadetin makbul olması için yapılması gerekilenler vardır.

Kurban kesmek, islam dini için vacip olan maddi durumu olan herkesin yapması gereken bir ibadettir. İslam dinimizdeki her ibadet gibi kurban kesmenin de kendi içerisinde ibadetin yapılırken ibadetin makbul olması için yapılması gerekilenler vardır. Kurban Bayramı müslümanlar için önemli bir gündür. Bunların başında; kurbanın doğru seçimi, pay edilişinin hak yenmeden yapılması, kurbanın acı çektirilmeden ruhunun bedeninden ayrılması, ele geçen etin kullanımı gibi konular vardır. Bunların yanı sıra kurban kesim ibadetinin başında doğru yapılması gereken en önemli hareket dualara dikkat edilerek helal bir şekilde kesilmesidir. Deniz Feneri Derneği aracılığıyla kurban bağışı yaparak destek olabilirsiniz.

Kurban Kesmeden Önce Yapılması Gerekenler

Kurban kesilmeden önce kurban sahibinin, kurbanı kesmesinden bağımsız bir şekilde kurban duası okuması farzdır. Duanın okunması sürecinde de İslam’a uygun ve kurallara dikkat ederek okunması gerekir. Bununla birlikte kurbanın ayakları kıbleye bakacak konuma getirilerek yatırılır. Kurban sahibinin de aynı şekilde kıbleye bakarak duayı okuması gerekmektedir. Kurban kesmeyi tercih etmeyen kişiler bağış yaparak da bu ibadeti gerçekleştirmek isteyebilirler. Deniz Feneri birçok bağış imkanına yer vermektedir. Deniz Feneri aracılığıyla gıda yardımı yapabilirsiniz.

Kurban Keserken Okunacak Dua

Kurban kesilmeden önce okunacak dua En’am 165’in içerisinde geçmektedir ve şöyle okunur: "İnnî veccehtu vechiye lillezî fataras semâvâti vel arda hanîfen ve mâ ene minel muşrikîn." Duanın anlamı ise;“Ben hanîf olarak, yüzümü gökleri ve yeri yoktan yaratan Allah'a çevirdim ve ben müşriklerden değilim."’dir. Kurban keserken bununla birlikte, Allahü ekber, Allahü ekber. Lâ ilâhe illa Allahü Allahü ekber, Allahü ekber velillahil-hamd dualarına da yer verilir.

Toplam