Blog

Kurban Keserken Nelere Dikkat Edilir?

Kurban Bayramı gelirken çoğu kişi Kurban Keserken Nelere Dikkat Edilir sorusunu merak etmektedir. Çünkü kurban rastgele kesilmemeli ve hayvana eziyet edilmemelidir. Bu yüzden kurban kesmenin belirli şartları bulunmaktadır. Bu şartlara uyarak kurban ibadeti yerine getirilir. Kurban kesiminin İslami usullere uygun gerçekleştirilmesi kurban ibadetinin tam anlamıyla yerine getirilmesi açısından büyük önem taşıyor. Kurban vazifesini yerine getirirken ibadete zarar vermeden kurban kesimi yapılması gerekiyor.

Usule uygun bir kesim yapmış olmak için kurbanın yemek ve nefes borularıyla, iki atardamarından en az birinin kesilmesi gerekmektedir. Kesimi bu şekilde gerçekleştirilen kurbanın omuriliğinin kesilmesi mekruhtur. Bu konuda etlik kesim ile kurbanlık kesim arasında fark bulunmamaktadır. Hayvanın canı çıkmadan başının gövdesinden ayrılmamasına kesinlikle özen gösterilmelidir. Kurban edilecek hayvana acı çektirilmemeli ve eziyet edilmekten kaçınılmalıdır. Bu nedenle hayvanlar işinin ehli kişiler tarafından kesilmeli ve boğazlama işlemi süratli bir şekilde yerine getirilmelidir. Çevre temizliği için gerekli tedbirler alınmalıdır. Kurban kesimi yaparken hayvanların birbirlerinin kesimini görecek bir biçimde koyulmamasına özen gösterilmelidir.

Kurban ibadetini yerine getirmek, akıl sağlığı yerinde olan, ergenlik çağına ermiş, dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip ve mukim olan her Müslümanın yerine getireceği malî bir ibadettir. Borcundan ve temel ihtiyaçlarından başka 80.18 gr altın veya değerinde para ya da eşyaya sahip olan Müslümanların kurban kesmesi gerekmektedir. Kurban keserken nelere dikkat edilir sorusu her sene merak konusu olmaktadır. Eğer kurban kesmek için yeterli tecrübeniz yoksa ve kurban kestirmek istiyorsanız kurban bağışı yapabilirsiniz. Bu sayede kurban bağışı yaparak kurban vazifenizi yerine getirebilirsiniz. Yoksul insanları tespit etmekte zorlanabilirsiniz. Deniz Feneri Derneği bağışladığınız kurbanları keserek önceden tespit ettiği yoksul insanlara ulaştırmaktadır. Bu sayede hem kurban vazifenizi yerine getirmiş hem de yardıma muhtaç kimselere yardım etmiş olursunuz. Dünyada bu kadar aç Müslüman kardeşimiz varken onları yalnız bırakmayalım. Onlara umut olalım.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam