Blog

Kurban Keserken Tekbir Getirmek Gerekir mi?

Kurban Keserken Tekbir Getirmek Gerekir mi?

Kurban keserken özellikle ilk defa kurban kesecek kişiler için pek çok farklı soru işareti bulunmaktadır. Bu sorulardan bir tanesi de “Kurban keserken tekbir getirmek gerekir mi?” olmaktadır. Bir kurbanın nasıl seçileceği, hangi hayvanların kurban olabileceği detaylı olarak dinde yer aldığı gibi kurban kesimi sırasında dikkat edilmesi gereken detaylara da yer verilmektedir. Bu doğrultuda kurban kesimi sırasında tekbir ve tehlil getirilmesi gerekmektedir.

Tekbir getirmek ne demek?

Müslümanlıkta tekbir getirmek oldukça önemlidir ve her Müslüman tarafından Tekbir getirmenin ne olduğu bilinmelidir. Tekbir getirmenin en önemli anlamı Allah'ın büyüklüğünü, yüceliğini anmaktır. Tekbir getirmek, kişilerin söz ile Allahuekber demesidir. İslamiyet’te yapılacak pek çok farklı ibadette Tekbir getirerek ibadete başlanmaktadır.

Tehlil getirmek ne demek?

Tehlil getirmek, dinde sıkça yer bulan kavramlardan bir tanesidir. Tehlil getirmek, kişilerin la ilahe illallah sözünü söylemesini ifade etmektedir. Bu nedenle Kurban kesmeden önce tekbir getirilmesinin ardından tehlil getirilmesi de gerekir.

Tekbir ve tehlil getirildikten sonra ise kişiler Bismillahi Allahu Ekber diyerek kurban kesim işine başlayabilir. Kurban kesecek kişilerin belirtildiği şekilde hazırlık yapması önemlidir. Herhangi bir sorun yaşanmadan dini kurallara uygun bir şekilde kurban kesimi yapılabilir. Kurban kesimi sırasında tekbir ve tehlil getirmek unutulmamalıdır. Aynı zamanda kurban kesimi başka birisi tarafından yapılıyorsa Kurban kestiren kişinin ibadetine devam ederek dualar okuması uygundur.

Kurbanda, Kurban öncesi ve sonrasında yapılacak olan tüm işlemler, açık bir şekilde bellidir. Bu nedenle hem kurban kesen hem de kurban kestiren kişilerin belirtilen sınırlar dahilinde ibadetini yerine getirmesi uygun olacaktır. Kurbanlık kesme, Allah'a yakınlık gösterme, ibadetin ve sevginin bir sembol ifadesi olduğu gibi Kurban Bayramı, yardımlaşmanın birlik ve beraberliğin olduğu bir bayramdır. Kurban kesen kişiler, dinen uygun görüldüğü şekilde kesim yapılan kurbanlığın etlerini paylara ayırmalıdır. Böylece bir miktar kendine ayrılacak olan etlerin büyük bir kısmı ihtiyaç sahibi fakir fukara insanlara dağıtılmalıdır. Bu sayede kurban kesimi ve kurbanlık yükümlülüğü, en uygun şekilde yerine getirilmiş olacaktır.

Toplam