Blog

Kurban Kesilirken Neler Yapılması Gerekiyor?

Kurban Kesilirken Neler Yapılması Gerekiyor?

Kurban kesmek, din için yapılan bir ibadettir ve Kurban Bayramı'nda maddi olarak durumu uygun olan kişilerin kurban kesmesi bir yükümlülüktür. Kurban kesimi sırasında dikkat edilmesi gereken pek çok farklı detay vardır. Bu nedenle kişilerin kurban kesmeden önce kurban kesilirken neler yapılması gerekiyor konusunda bilgi sahibi olması gerekir. Bu sayede ibadetin eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi sağlanabilir.

Dinen oldukça önemli günlerden birisi olan Kurban Bayramı boyunca kurban kesilebilmektedir. Bu nedenle Kurban Bayramı öncesinde kurban kesecek olan kişilerin kurban kesimi için hazırlıklarını yapması elzemdir. Hazırlıklar aşamasında kurban kesilecek yerin hazırlanması, din için uygun görülen şekilde temizliğinin yapılması, bıçakların bilinmesi gerekir. Böylece Kurban Bayramı gününde kesilecek kurbanlar için herhangi bir detay atlanmadan kesim için tüm şartlar yerine getirilebilir.

Kurban Kesiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kurban Bayramı'nda kesilecek olan hayvanlar için dikkat edilmesi ve takip edilmesi gereken adımlar bellidir. Bu bakımdan kişiler herhangi bir sorun yaşamadan mevcut adımları takip ederek kolay bir şekilde kurbanlık hükümlülerine yerine getirme şansına sahiptir.

Kurban kesiminde dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan bir tanesi kesimi yapacak kişinin ehil olmasıdır. Kurban kesimi sırasında hayvanın belirtilen yerden kesiminin yapılarak can vermesi sağlanmalıdır. Belirtilen bölge ise yemek, soluk borusu ve şah damarı bölgesidir. Bu bölgelerden tek bıçak hamlesi ile yapılacak kesim, hayvanın en kısa sürede can vermesini sağlar. Belirtilen bölgelerin kesilmesi, kurbanlık hayvanın acı çekmemesi, can çekişmemesi ve mümkün olan en kısa süre içerisinde can vermesini sağlar. Kurban kesimine başlamadan önce kişilerin tekbir getirerek kesime başlaması uygundur. Bu süre içerisinde kurban kestiren kişilerin dualar ederek ibadetini sürdürmesi uygun olacaktır.

Eğer kişi kendi kurban kesebiliyorsa mutlaka kendi kurbanını kesmelidir. Ancak kesim için başka bir Müslüman kişiden yardım alınmasında herhangi bir olumsuzluk bulunmamaktadır. Bu nedenle kişi kendi yapamadığı durumlarda mutlaka başka kişiden yardım almalıdır. Ancak kesim yapacak kişinin alanında uzman ve Müslüman olması oldukça önemlidir. Kurban kesimi sırasında belirtilen detaylara dikkat edilmesi ibadetin eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinde yeterli olacaktır.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam