Blog

Kurban kesmek farz mı? Kurban kesmek vacip mi?

Kurban kesmek farz mı? Kurban kesmek vacip mi?

Kurban Bayramı yaklaştıkça Kurban kesmek farz mı vacip mi olup olmadığına yönelik çeşitli sorular yöneltilmektedir. Özellikle kendisi için kurban düşen kişiler mevcut ibadetinin farz olup olmadığını öğrenerek yükümlülüklerini yerine getirmeye çalışmaktadır.

Kurban kesmek farz mı yoksa vacip mi?

Dini referanslara ve kaynaklara göre kurban kesmek farz değildir. Şafii mezhebine göre kurban kesmek sünnet olarak görülürken, Hanefi mezhebine göre ise vaciptir. Mevcut inançları doğrultusunda kişilerin kurban kesmek istemesi halinde mevcut duruma göre hareket etmesi gerekecektir.

Kurban kesimi halk arasında ne kadar farz olarak algılanmış olsa da böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır. Ancak ibadetin eksiksiz bir şekilde yerine getirmek isteyen kişiler Kurban Bayramı’nda maddi güce de sahip olması halinde kurban kesebilmektir. Kurban kesmek, oldukça faziletli bir ibadettir. Kurban kesimi ile birlikte kişiler Allah'a yakınlık sağlar. Sadece Allahü Teâla için kesilecek olan kurbanlar ile birlikte bayramda kan akıtılır ve kurban edilen hayvanın etleri fakire, fukaraya ve ihtiyaç sahiplerine dağıtılır. Böylece kişiler farz olmayan bir ibadet ile çok kişinin hayatına dokunarak sevap işler.

Farz olmasa da özellikle Türkiye gibi bölgelerde kurban kesimi yaygın bir davranıştır. İslami kurallar gereğince uygun olan hayvanlar satın alınarak Kurban Bayramı boyunca kesimleri yapılmaktadır. Kurban Bayramı içerisinde kesim işlemlerinin tamamlanması gereken kurbanın etleri belirli oranda ayrılmalı ve geri kalanı tamamen dağıtılmalıdır. Kurban kesimi, kurban etlerinin pay edilmesi gibi konularda da yine İslami kaynaklar kişilere yol göstermektedir.

Kimler kurban kesmek için yükümlü?

Kurban kesmek isteyen her Müslüman kurban kesmeye uygun olmayabilir. Bu nedenle kurban kesmek için uygun olan ve yükümlülüğü bulunan kişilerin kurban kesmesi gerekmektedir. Kişilerin kurban kesmesi adına akli sağlığının yerinde olması, Müslüman ve zengin olması gerekmektedir. Zenginlikte ise kişilerin borçları ve mevcut paralarının dışında 80.18 gram altın ya da benzer bir değere sahip eşyaya sahip olması gerekir. Bu şartlar sağlanmadığı süre boyunca, kişilerin bayramda kurbanlık alarak kesmesi dinen uygun değildir ve önerilmemektedir.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam