Blog

Kurban kesmek için kaç param olması lazım?

Kurban kesmek için kaç param olması lazım?

İslamiyet’te kurban kesmek ya da zekat vermek gibi durumlar kişilerin maddi gücü doğrultusunda uygun olmaktadır. Bu nedenle kişilerin kurban kesmekle ya da zekat vermekle yükümlü olup olmadığının öğrenilebilmesi adına maddi gücünün ne kadar olduğunu hesaplaması gerekir. Yapılacak mevcut hesaplamalar ile birlikte kişinin kurban kesmek için uygun olup olmadığı tespit edilebilir. Mevcut işlemler para üzerinden hesaplandığından dolayı kurban kesmek için kaç param olması lazım gibi pek çok farklı soru yönetilmektedir.

Kurban kesmek için ne kadar param olması lazım?

Kurban kesmek için kişileri 80.18 gram altına ya da bunun değeri kadar para ve mala sahip olması gerekmektedir. Üstelik mevcut maddi durumun yanı sıra mevcut borçları ve temel ihtiyaçları dışında böyle bir maddi güce sahip olunmalıdır.

Mevsılî, el-İhtiyâr, IV, 252 ve256’da da yer aldığı gibi mevcut maddi güce sahip olmayan kişilerin Kurban Bayramı’nda kurban kesmesi farz değildir ve bu kişilerin herhangi bir yükümlülüğü bulunmamaktadır. Ancak özellikle Müslümanların mevcut maddi güce ulaşmış olması halinde kurban kesmesi gerekir. Maddi gücü olmasına rağmen kurban kesmeyen kişiler bu konuda pek çok hadis-i şerifte yer aldığı gibi ibadet ve İslamiyet konusunda sakıncalar yaşayabilmektedir.

Kurban kesmenin maddi güç ile ilişkilendirilmesinin e pek çok farklı nedeni bulunmaktadır. Kişilerin maddi gücü olmaması, fakir olması halinde kurban almak için bir imkanı bulunmayacaktır. Bu nedenle ibadetini yerine getirebilmesi ve yükümlülüklerinden kurtulabilmesi söz konusu olmayacağı gibi İslamiyet dininde hoşgörü ve kolaylık esas olduğundan dolayı maddi güç, kurban kesiminde ön plana alınmıştır. Üstelik maddi güce sahip olan kişiler halk arasında zengin olarak tanımlanırken zenginlerin kurban keserek etlerini fakir vatandaşlara dağıtması ile birlikte halk arasında yardımlaşmanın olması hedeflenmektedir. Kurban kesmek Allah'a yaklaşmak, ibadeti ve inancı sembolize etmek gibi farklı anlamlara sahiptir. Kurban kesen bir kişi, Allah yolunda tüm mal varlığından vazgeçebileceğini gösterir. İslamiyet’te en faziletli ibadetlerden bir tanesi olan kurban kesmek Kurban Bayramlarında çok daha manevi duyguların yaşanmasını sağlamaktadır.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam