Blog

Kurban Kestikten Sonra Namaz Kılmaz Gerekir Mi?

Kurban Kestikten Sonra Namaz Kılmaz Gerekir mi?

Özellikle ilk defa kurban kestirecek olan kişilerin, kurban ile ilgili pek çok farklı soru işareti oluşabilmektedir. Bu soru işaretlerinden birisi de “Kurban kestikten sonra namaz kılmaz gerekir mi?” olmaktadır. Hadisi şerifler, dini kaynaklar ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan resmi açıklamalar doğrultusunda kurban kesimi ve kurban kesimi sonrasındaki namaz ile ilgili durumlar net bir şekilde belirtilmektedir.

Kurban Kesiminin Ardından Namaz Kılınması Gerekir Mi?

İslamiyet’te kurban namazı adı altında herhangi bir namaz bulunmamaktadır. Özellikle bazı bölgelerde halk arasında böyle bir inanış ve gelenek bulunsa da İslami olarak böyle bir durum söz konusu değildir. Ancak kişiler Allah'a şükretmek için herhangi bir sebep olmaksızın nafile namazı kılabilir.

Kurban kestiren bir kişi, kurban kesmenin kendisine nasip olması, Allah'a şükretmek ve inancının gösterebilmek adına kurban kesiminin ardından nafile namazı kılabilir. Bu namazın kılınmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. En fazla 12 rekat olarak kılınan nafile namazı, kurban kesimi ve diğer zamanlarda kılınabilecek bir namaz olduğundan dolayı kişiler kurban kesiminin ardından namaz kılmak istediğinde nafile namazını tercih edebilir.

Kurban Kesimi Sonrasında Nafile Namazı Nasıl Kılınır?

Nafile namazı adından da anlaşılacağı üzere kılınması zorunlu olan bir namaz değildir. Kişilerin tamamen kendi isteğiyle ibadet etmek için nafile namazı kılınabilir. Nafile namazı en çok 12 rekat, en az ise 2 rekat kılınmalıdır. Bu bakımdan namazı kılmak isteyen kişilerin kendi tercihine göre 2 ve 12 rekat olarak namazın kılınabilmesi mümkündür. Nafile namazı kılarken normal namazlarda olduğu gibi iki rekat şeklinde namazı kılmak ve daha fazla rekat kılınmak istenmesi halinde mevcut 2 rekatı tekrarlamak yeterli olmaktadır.

1. Rekat

Niyet etmek ve tekbir almak

Subhaneke okumak ve Euzü-besmele çekmek

Fatiha okumak

Kur'an'dan 3 ayet veya üç ayet miktarı uzun 1 âyet okumak.

Rüku ve Secde'ye gitmek

2. Rekat

Kıyama durmak.

Besmele çekmek ve Fatiha okumak.

Kur'an'dan 3 ayet veya üç ayet miktarı uzun 1 âyet okumak.

Rüku ve Secde'ye gitmek

Secdeye gidip oturarak Ettahiyyatu ve Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ dualarını okumak

Selam vermek ve namazı tamamlamak.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam