Blog

Kurban Nasıl Kesilir?

Kurban Nasıl Kesilir?

Her kurban Bayramı’nda yurdun dört bir kenarda kurban kesimi yapılmaktadır. Kurban kesimi ibadetin bir parçası olduğu gibi kesim sırasında da uyulması gereken belirli dini gereklilikler bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle ilk defa kurban kesecek kişilerin kurban nasıl kesilir konusunda bilgi sahibi olması ve bu doğrultuda kurban kesmesi uygun olacaktır. Ayrıca ilk defa kurban kesecek kişilerin bu alanda uzman kişiler ile birlikte bu işlemi yapması da yine önerilmektedir. Böylece ibadetin gerekliliklerine uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi ve hayvanın da önerildiği şekilde canının alınması mümkün olacaktır.

Kurban Nasıl Kesilir, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kurban kesimi sırasında hayvan önceden hazırlanmalıdır. Kesim sırasında kullanılacak bıçakların da keskin ve kurban kesimi için uygun olduğundan emin olunmalıdır. Daha sonrasında hayvanın ayakları ve yüzü kıbleye gelecek şekilde sol tarafına yatırılmalı ve ayaklarının bağlanması gerekir. Hayvan hazırlandıktan sonra tekbir getirilmelidir.

Kurbanı kesecek kişi, Bismillahi Allahu Ekber diyerek kesim işlemine başlayabilir. Hayvanın kesilme sırasında dikkat edilmesi gereken detay tek bir seferde kesimin yapılması ve hayvan kanının akıtılmasıdır. Nefes ve yemek borularının, şahdamar olarak adlandırılan iki ana damarın kesilmesi suretiyle kurban kesiminin yapılması gerekir. Kesim sırasında hayvanın bir müddet kanının akıtılması gerekir. Kesim sonrasında hayvanın soğuması ile birlikte derisinin yüzülmesi ve etlerinin parçalanması bölümüne geçilebilir.

Kurban kestirecek kişinin elinden gelmesi halinde kurbanını kendi kesmesi menduptur. Ancak kişinin bu konuda kendine güvenmemesi ya da yeterli olmaması halinde başka birisinden destek almasında herhangi bir engel ya da uygunsuzluk yoktur. Kişiler başka bir Müslümandan kesim için destek alabilir.

Kesim işine kim yapacaksa yapsın, belirtildiği gibi bir süreci izlenmesi gerekir. Aynı zamanda kurban kesimi sırasında damar kesiminin net bir şekilde yapılması uygundur. Kesmeyen bıçaklar ya da damar yerine hayvanın farklı bölgelerinin kesilmesi dinen uygun olmayacaktır. Kurbanda en önemli detaylardan bir tanesi hayvanın çok kısa süre içerisinde belirtildiği gibi can vermesinin sağlanmasıdır. Kurban keserken özellikle kurban kestiren kişilerin de dua okuması uygundur.

Kurban keserken hangi dua okunur?

Kurban keserken besmele çekilerek aşağıdaki duanın okunması uygundur.

“Allahümme minke ve leke salatî nusukî ve mahyâye ve mematî lillahi Rabbil-Alemine lâ şerike lehu ve bizalike Umirtu ve ene mine`l-müslimîn.”

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam