Blog

Kurban şükür namazı nasıl kılınır?

Kurban şükür namazı nasıl kılınır?

Kurban kesen kişiler kurban kesmenin mutluluğunu yaşamak ve ibadet etmek amacıyla şükür namazı kılabilir. Şükür namazının kılınması zorunlu olmadığı gibi kişiler için ibadetin bir bölümüdür. Özellikle ilk defa şükür namazı kılacak kişiler için şükür namazının nasıl kılındığı bilinmeyebilir.

Şükür namazı ne zaman kılınır?

Şükür namazının herhangi bir sebep olmaksızın kılınması mümkündür. Şükür namazının kılınma amacı kişilerin Allah'a yakınlık göstermesidir. Aynı zamanda alınan güzel haber, kurban kesmek gibi durumlarda da insanlar Allah'a şükür etmek amacıyla şükür namazı kılabilmektedir. Şükür namazının ne zaman kılınacağı ile ilgili herhangi bir kriter bulunmasa da kılınması sırasında kerahat vakitler önemlidir. Kerahat vakitleri dışında şükür namazı istenildiği zaman kılınabilir.

Şükür namazı nasıl kılınır?

Şükür namazı iki rekat olarak kılınmaktadır. Namaz sırasında edilebildiği kadar dua edebilecek Müslümanlar böylece normal namaza göre daha uzun bir şekilde namaz kılabilir. Şükür namazı Allah'a şükrederek başlanmalıdır. Niyet etmek için kişilerin "Niyet ettim Allah rızası için Şükür namazı kılmaya" demesi yeterlidir. Ardından Allahu ekber denilerek tekbir alınır ve namaza başlanır.

Namazda sırasıyla Sübhaneke okunur, Euzu besmele çekilir ve Fatiha Suresi okunur.

Ardından bir sure ya da üç ayet miktarı uzunlukta ayetler okunur.

Rüku ve secdeye gidilir ve 2. rekata geçilir.

İkinci rekatta geçildiğinde besmele çekilerek Fatiha Suresi okunur.

Ardından bir sure ya da üç ayet miktarı uzunlukta ayetler okunur.

Rüku ve secdeye gidilir.

Secdede oturulur ve sırasıyla Ettahiyyatu ve Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ duaları okunur.

En son selam verilerek namaz tamamlanır.

Kurban bayramında namaz kılınır mı?

Kurban bayramında kurban kesen kişilerin ibadet etmesi ve Allah'a şükür etmesi adına kılabileceği bir özel namaz bulunmamaktadır. Bu tür durumlarda şükür namazının kılınması uygun olacağı gibi belirtildiği üzere iki rekat şeklinde şükür namazının kılınması yeterli olmaktadır. Kişiler ibadetin daha faziletli olmasa adına kalpten kılacakları namazda, Allah'a şükrederek dualar etmelidir. Şükür namazını kadınlar ve erkekler kılabilir. Bu konuda herhangi bir kriter ya da kısıtlama bulunmamaktadır.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam