Blog

Kurban Tatili Kaç Gün? Kurban Tatili Ne Zaman?

Kurban tatili kaç gün? Kurban tatili ne zaman?

Kurban Bayramı 4 gün olarak en uzun bayram. 4 gün olması nedeniyle bayramın özellikle hafta içine denk gelmesi, Kurban Bayramı’nın daha uzun olmasını ve hafta sonu tatiliyle birleştirilmesini sağlamaktadır. 2021 yılında da benzer bir durumun yaşandığından dolayı “Kurban tatili kaç gün?” “Kurban tatili ne zaman?” gibi pek çok farklı sorunun yanıtı merak edilmektedir.

2021 yılında Kurban Bayramı ne zaman?

2021 yılı Kurban Bayramı tarihi 20 Temmuz Salı günü başlamaktadır. 19 Temmuz Pazartesi Kurban Bayramı arifesi olurken, 21 Temmuz Çarşamba, 22 Temmuz Perşembe ve 23 Temmuz Cuma günü boyunca Kurban Bayramı devam etmektedir. Bu bakımdan salıdan başlayarak cuma gününe devam edecek olan Kurban Bayramı, yarım gün Pazartesi tatili dahil olmak üzere 4,5 gün resmi tatil olarak kabul edilmektedir.

Bayram Tatili 9 gün mü olacak?

Kurban Bayramı'nın hafta sonları ile birleştirilerek 9 güne çıkartılması şu anda üzerinde çalışmaların yapıldığı bir kondur. Tam gün olarak bayram tatili ilan edilmesi ile birlikte 16 Temmuz Cumartesi günü itibariyle başlayacak olan tatil, 25 Temmuz Pazar günü sona erecektir. Kurban Bayramı tatili bu doğrultuda 9 güne çıkarılmış olacaktır. Hükümet tarafından şu ana kadar yapılan açıklamalarda net bir şekilde mevcut düzenleme üzerinde çalışıldığı belirtilmiştir.

Kurban tatili uzayacak mı?

Kurban tatili için üzerinde çalışılan bir diğer senaryo ise 15 Temmuz günü kutlanacak Demokrasi Ve Milli Birlik Günü ile Bayram tatilinin birleştirilmesidir. 15 Temmuz’un Perşembe gününe denk gelmesi ile birlikte 15 Temmuz Perşembe, 16 Temmuz Cuma gününün bayram tatiline dahil edilmesi, tatilin 2021 yılında 9 gün yerine 11 gün olmasını sağlayacaktır.

Özellikle 1 Temmuz tarihi itibarıyla Türkiye'de yasakların kaldırılacak olması, turizm hareketliliğini, de artıracak. 2021 yılında pandemi nedeniyle kısıtlı bir şekilde gerçekleştirilen turizm etkinlikleri, yasakların kalkması ile birlikte Türkiye genelinde pek çok vatandaş tarafından tatil seçeneğinin değerlendirilmesini sağlayacak. Bu bakımdan yerli turizm hareketliliğinin artması amacıyla 9 gün yerine 11 gün olarak belirlenebilecek Kurban tatili, yurt genelinde ciddi bir hareketliliğin yaşanmasını sağlayacak.

Toplam