Blog

Kurbanda adak kesilir mi?

Kurbanda adak kesilir mi?

Kurban Bayramı’nda kurban kesimi yapacak kişiler, adak olarak bu kurbanı kesip geçmeyeceğini merak etmektedir. Kurbanda adak kesilir mi gibi çeşitli sorulara neden olan mevcut çelişki, dini kaynaklarda ayrıntılı bir şekilde yer bulmuştur.

Kurban Bayramı’nda adak kesilir mi?

Kişiler bir olayın gerçekleşmesi halinde duyacağı memnuniyeti ve şükür etmek adına adak adayabilmektedir. Adanan adağın gerçekleşmesi halinde ise mutlaka adak kesilmelidir. Adak kesilmesi için sürenin beklenmemesi uygundur. Böylece olabildiğince kısa süre içerisinde adağın kesilmesi ve adak olarak kesilen hayvan etlerinin de paylaşılması gerekir. Ancak Kurban bayramına denk gelen dönemlerde, Kurbanda adak kesilir mi gibi farklı sorular oluşabilmektedir. Kurban bayramında kesilmek üzere bir adak adanmış ise o adak kurban bayramında kesilebilir. Ancak kurbanlık hayvan ile adak olarak adanan bir kurbanlığın kesiminde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Adak kurbanının eti, adayan kişi tarafından kesinlikle tüketilmemeli ve tüm etler dağıtılmalıdır. Bu nedenle Kurban bayramında adak olarak kurban kesmek isteyenler için herhangi bir sakınca olmasa da bu etten kurbanı kesen kişinin hiçbir şekilde tüketemeyecek olması, Kurban Bayramı'nın anlamına, önemine yönelik bazı çelişkileri ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca bazı durumlarda hem kurbanlık hem de adak için iki hayvan birden kesilebilmektedir. Böyle bir durumda adak olarak kesilen hayvanın etlerinin ayrı tutulması ve tamamının dağıtılması uygun olur. Kurban Bayramı'nda kesilen kurban etinin tüketilmesi önemlidir. Bu nedenle bu kurbanın adak olarak kesilmesi ile birlikte etin yenemeyecek olması, kurban bayramı için adak kesiminde farklı zamanların belirlenmesinin daha uygun olduğunu göstermektedir.

Kişiler adak adadığını durumda mutlaka bir hayvan kesmek zorunda olacağından dolayı adak gerçekleştikten kısa süre içerisinde bu kurbanlık kesim işini yapması daha uygun olmaktadır. Kurban Bayramı’nda ise maddi güce sahip olan kişiler kurban kesmekle yükümlü olduğundan dolayı da kurban kesimi yapılabilir. Böylece kesilecek kurban etini tüketecek bir kişi, Kurban Bayramı ve kurban kesiminde daha uygun bir şekilde davranma imkânına sahip olacaktır. Kurbanda adak kesilir mi gibi soru işaretleri bulunan kişiler belirtilen haller dahilinde davranması uygundur.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam