Blog

Kurbanda fitre verilir mi?

Kurbanda fitre verilir mi?

Kurban Bayramı ile ilgili en çok merak edilen detaylardan birisi de fitre olmaktadır. Özellikle kurban bayramının öncesinde gelen Ramazan Bayramı, fitre verilen bir bayram olduğundan dolayı kişiler alışkanlık ya da bilmediğinden dolayı kurbanda fitre verilir mi gibi sorulara sahip olabilmektedir. Ancak Kurban Bayramı'nda fitre verilmez ve fitre verilmesi de uygun görülmez.

Ramazan Bayramında yardımlaşmanın artması ve kişilerin bayram sevincine ulaşabilmesi adına fitre verilmesi uygun bulunurken Kurban Bayramı’nda kurbanlık kesilmesi ve et paylaşımının yapılması uygun bulunmaktadır. Bu nedenle fitre vermek isteyen Müslümanların fitrelerini Ramazan ayı içerisinde vermesi gerekmektedir. Bununla birlikte İslamiyet yardımlaşma, birlik ve beraberlik dinidir Bu nedenle kişilerin yardıma muhtaç yakınları başta olmak üzere çevresindeki kişilere ekonomik gücü elverdiği müddetçe maddi ve manevi olarak yardım yapmasında herhangi bir engel bulunmamaktadır. Ancak yapılan bu yardımların fitre olarak kabul edilmeyeceği bilinmelidir. Sadece Ramazan ayı ile birlikte yapılacak yardımlar fitre olarak sayılacaktır.

Kurban Bayramı’nda hangi ibadetler yapılabilir?

Bayram boyunca 100 kez İhlas suresini okuyarak İhlas hatmi yapmak ibadetlerin başında gelmektedir. Bununla birlikte durumu uygun olan kişilerin yine kurban kesmesi de Kurban Bayramı’nda yapılacak en faziletli ibadetlerden birisi olmaktadır. Namaz kılmak, tövbe etmek, teşrik tekbiri getirmek, fakir ve fukaraya kurban eti dağıtmak, Müslüman olanlar ile iyi ilişkiler kurmak ve küslerle barışmak Kurban Bayramı’nda yapılabilecek diğer ibadet ve davranışlar arasında yer almaktadır.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam