Blog

Kurbanda Hisse Sayısı Ne Kadar?

Kurbanda Hisse Sayısı Ne Kadar?

Kurban kesmek isteyenler, hisse konusunda mevcut İslami kurallara göre işlem yapmalıdır. Özellikle büyükbaş hayvanlarda kişilerin hisseli bir şekilde kurban kesmesi dinen sakıncalı olmadığı gibi mevcut hisselerin ve hayvan paylarının dini kurallara uygun bir şekilde yapılması herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

Kurban hissesi nedir?

Kurban hissesi, kişilerin belirli bir sayıda bir araya gelerek kurban satın almasını ifade etmektedir. Kişiler tek başına kurban satın alıyorsa ya da küçükbaş bir hayvanı kurban olarak satın almışsa bu kurban hissesi sayılmamaktadır. Kurban hissesinin söz konusu olabilmesi adına birden fazla kişinin aynı kurbanlık için maddi değer ödemesi gerekmektedir. Bu nedenle kurban hissesi kişilerin mevcut kurbandaki payını ifade etmek için kullanılmaktadır.

Kurban hisse için tüm hisse sahiplerinin Müslüman olması ve kurbanlık olarak seçilen hayvanın da kurbanlık hayvan şartlarını taşıyor olması gerekmektedir. Belirtilen şartlar sağlandıktan sonra kurban hissesi için kişiler bir araya gelebilmektedir.

Kurban hissesi kaç olmalı?

Küçükbaş hayvanlar için herhangi bir şekilde hisseli kurban kesimi uygun bulunmamaktadır. Bu nedenle hisseli kurban kesiminde kişilerin mutlaka büyükbaş hayvanlar için tercih yapması gerekecektir. Kurban hissesinde ise maksimum hisse sayısı 7 olarak belirlenmiştir. Bu bakımdan kurban hisse sayısı için kişilerin en fazla 7 kişi ile bir araya gelerek kurban bedelini birlikte ödemesi ve ardından kurban kesimi ile birlikte kurban et paylaşımlarını 7 eşit parça olarak yapması gerekecektir.

Büyükbaş hayvanın ağırlığı, standartların dışında olup olmaması kurbanlık için hisse sayısını etkileyen bir unsur değildir. Bu nedenle hayvanın özelliklerinden bağımsız olarak kurban hisse sayısı 7 olarak belirlenmiştir. Ancak kişiler 2 ya da 3 kişiyle de hisseli bir şekilde büyükbaş kurbanlık satın alabilmektedir. Belirtilen 7 sayısı maksimum sayıdır. Minimum hisse ise 2 kişi olmalıdır. Hisse tercih etmeyen ancak büyükbaş hayvan kesmek isteyen kişiler ise maddi gücü uygun olması halinde tek başına da büyükbaş hayvan kurban olarak kesebilmektedir. Bu bakımdan İslami kurallar çerçevesinde kurban kesmek isteyenler için hem kurbanlığın özelliği hem de büyükbaş hayvanlar için hisse konusundaki detaylar açık bir şekilde belirtilmiştir.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam