Blog

Kurbanda Nisap Miktarı Ne Kadar?

Kurbanda Nisap Miktarı Ne Kadar?

Kurban kesmek herkese yükümlü değildir. İslamiyet’te kurban kesimi için belirli şartlar öngörülmüş ve bu şartları taşıyan kişilerin Kurban Bayramı’nda kurban kesebileceği detaylı olarak aktarılmıştır. Kurban nisap miktarı ne kadar ya da kurban kesmek için uygun muyum şeklindeki pek çok soruya neden olan kurban kesimi ile ilgili resmi kaynaklar üzerinden yapılacak incelemeler ve kurban kesimi ile ilgili şartların öğrenilmesi kişilerin aklındaki soru işaretlerinin giderilmesini sağlayacaktır.

Kurbanda nisap miktarı ne kadar?

Kurban kesmek isteyenler için en büyük soru işaretlerinden bir tanesi olan kurbanda nisap miktarı, kurban kesmek isteyenler için ne kadar mal varlığa sahip olunması gerektiğini sorgular. Kurban kesmek kişinin zenginliği ile orantılıdır. Bu nedenle de kişilerin borçları ve temel ihtiyaçları dışında olmak şartı ile 88.18 gram altına sahip olması zorunludur. Altın dışında kişilerin 88.18 gram altının maddi değeri olarak eşyaya ya da mala sahip olması da uygun bulunmaktadır. Bu bakımdan kurban kesmekle yükümlü olup olmadığını öğrenmek isteyenlerin öncelikle maddi durumunu gözden geçirmesi gerekecektir. Yapılacak kontrollerde maddi durumunun belirtilen şartların üzerinde olması halinde kişiler kurban kesimi ile yükümlü olacaktır.

Konu ile ilgili yapılan açıklamalarda maddi olarak belirtilen güce sahip olamayan Müslümanların kurban kesmek zorunda olmadığı detaylı olarak belirtilmiştir. Bu bakımdan zenginlik ile orantılı bir şekilde kurban kesmek ile yükümlü olup olmadığını öğrenebilecek olan kişiler, Kurban Bayramı öncesinde satın alacakları kurbanlıkları, Kurban Bayramı boyunca keserek ibadetini ve yükümlülüklerini yerine getirme şansına sahip olmaktadır. Kurban kesmenin özellikle maddi güç ile bir arada tutulmasının en önemli nedeni kişilerin fakir olması halinde herhangi bir zorluk yaşamaması ve ibadetini yerine getirmek adına maddi engeller ile karşılaşmasıdır. Aynı zamanda maddi gücü elinde bulunduran kişilerin de Allah için tüm mal varlığından vazgeçebileceğini gösterilmesi adına kurban kesmek yükümlülük olarak sunulmuştur.

Her Kurban Bayramı öncesinde benzer sorular ile gündeme gelen kurban kesiminde kişilerin belirtildiği şekilde hareket etmesi ve malvarlığı üzerinden değerlendirmeler yapması yeterli olacaktır. Böylece kişiler uygun bir şekilde ibadet edebilmektedir.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam