Blog

Kurbanda vekalet nasıl verilir? Kurbanda vekalet nasıl alınır?

Kurbanda vekalet nasıl verilir? Kurbanda vekalet nasıl alınır? Kurbanda vekalet verilmez ise ne olur?

Kurban bayramında kurban kesimi için vekalet verilmesi dinen uygun bir durumdur. Ancak vekalet verilmesi konusunda kişilerin dine göre hareket etmesi ve uygun görülen bir şekilde vekaletini vermesi gerekir. Kurbanda vekalet nasıl verilir, Kurbanda vekalet nasıl alınır ve Kurbanda vekalet verilmezse ne olur gibi soruların doğru ve dini referanslara göre yanıtları alındıktan sonra vekalet ile kurban kesim işlemlerinin yapılması önerilmektedir.

Kurbanda vekalet nasıl verilir?

Kurbanda vekalet vermek isteyen kişilerin vekalet alacak kişiye sözlü veya yazılı olarak bu vekaleti iletmesi mümkündür. Telefon, internet, faks ya da diğer iletişim araçlarını kullanarak vekalet verebilecek olan kişilerin bu konuda vekaletin kesin bir şekilde alındığından emin olması da önemlidir.

Gönderilen bir mesajın alınmama ihtimali olduğu gibi kişiler mutlaka vekalet alındığını teyit etmelidir. Kurban Bayramı'nda kurban kesmek için vekalet alan bir kişinin ise vekaleti aldığını teyit ederek bu durumu onaylanması da yine vekalette en önemli bir husustur. Ayrıca vekalet sırasında kişilerin Allah rızası için bayram kurbanımı kesmeye seni vekil ettim demesi ve kalben de niyet etmesi gerekir.

Kurban Bayramı’nda kişi Allah'a yakın olmak, ibadetini yerine getirmek için kurban kesebileceği gibi bu kurban kesiminin vekalet aracılığı ile olmasında herhangi bir sakınca görülmemektedir. Üstelik Türkiye'de bu alanda hizmet veren farklı kurum ve kuruluşlar kişilerin vekaletlerini alarak kurban kesimini gerçekleştirmekte ve Türkiye ya da dünya genelindeki ihtiyaç sahibi, et tüketemeyen, gıdaya ulaşmada zorluk yaşayan Müslümanlara bu kurban etlerini ulaştırmaktadır. Böylece vekalet veren ve vekalet ile kurban kesen bir kişi, aynı zamanda çok faziletli bir davranışın da gerçekleşmesini sağlamaktadır.

Kurbanda vekalet nasıl alınır?

Kurban vekaleti belirtilen şekilde alınsa da özellikle kurban kesimi sırasında niyet edilmesi için vekaleti alınan kişi üzerinden niyet edilmesi gerekir. Böylece kişiler aldıkları vekalet ile kurban kesme konusunda herhangi bir sakınca yaşamadan kurbanı kesme imkânına sahip olacaktır.

Kurbanda vekalet verilmez ise kişilerin keseceği kurban için çeşitli sakıncalar yaşanacaktır. Vekalet verilmeyen bir kişi için kesilen kurban, kurban olarak değerlendirilmez. Bu nedenle de kurban kesimi öncesinde mutlaka vekalet ile ilgili tüm yükümlülüklerin yerine getirilmesi gerekir.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam