Blog

Kurbanlık Hayvan Nasıl Seçilir?

Kurbanlık Hayvan Nasıl Seçilir?

Kurban Bayramı öncesinde özellikle ilk defa kurbanlık alacak vatandaşlar için kurbanlık hayvan nasıl seçilir konusu ciddi bir soru işaretine sebebiyet vermektedir. Kurbanlığın sağlıklı ve dini kurallara uygun olması gerekirken, kurbanlık hayvan almak isteyenler bu konuda dini kaynaklardan edinecekleri bilgiler dahilinde yeni kurbanlıklarını seçebilir.

Kurbanlık Hayvan Nasıl Seçilir, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kurbanlık hayvan seçimi için büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda farklı kriterler bulunuyor. Büyükbaş hayvanlar için pasaport ve kulaklarda küpe olması şart olurken, küçükbaş hayvanlarda da nakil belgesi gibi önemli kriterler bulunuyor. Kurban hayvan seçimi sırasında bu tip prosedürlerin dikkat edilmesi ise tek başına yeterli değil. Mevcut kriterler hayvanların resmi olarak satışa uygun olduğunu gösterirken, kurbanı olarak seçilecek hayvanların sağlıklı olması da oldukça önemli. Bu nedenle hayvanlar satın alınmadan önce mutlaka yaş, sağlık durumu gibi kriterler üzerinden incelenmelidir.

Kurbanlık hayvan satın alınmadan önce tırnaklarından sırt bölgesine kadar detaylı bir şekilde incelenmesi önerilmektedir. Aynı zamanda hayvanın 3-5 adım yürütülerek herhangi bir topallık gibi durumunun olup olmadığı da mutlaka kontrol edilmelidir. Hayvanlarda sağlığın en önemli göstergelerinden bir tanesi burun çevresidir. Burnun nemli ve parlak olması, hayvanların sağlıklı olduğunu gösterir. Ancak burnu çatlak ya da kuruysa, hayvanın rahatsız olduğuna yönelik bu durum önemli bir işaret olarak değerlendirilmelidir. Burun akıntısı ve ishal gibi belirtiler, kurbanlık olarak seçilecek hayvanlarda kesinlikle olmamalıdır.

Kurbanlık hayvanların çok zayıf ve güçsüz olmaması gerekir. Bu nedenle iyi beslenmiş olması, tüylerinin parlak, sağlıklı ve hayvanın ideal kiloda olması kurbanlık seçimde önemsenmelidir. Zayıflık konusunda özellikle hayvanın arka tarafından yapılacak kontroller önemlidir. Eğer hayvanın vücudu üçgen şeklinde ise ve alt kısımlarına doğru incelik söz konusuysa, bu görünüm hayvanın iyi beslenmediğini göstermektedir. Ancak alt tarafları dolgun ve kare gibi bir görünüm söz konusuysa hayvanın iyi bir şekilde beslendiği anlaşılmaktadır.

Kaç Yaşından Büyük Hayvanlar Kurbanlık Olur?

Kurbanlık olarak seçilecek sığır ve mandalar için minimum yaş 2 olarak açıklanmıştır. Koyun ve keçi gibi küçükbaş hayvanlarda ise 1 yaşının doldurulması uygundur. Yaş sınırında en önemli kriter hayvanların süt dişini dökmesidir. Dişler üzerinden yapılacak kontroller ile birlikte hayvanın süt dişlerine sahip olmaması, kurbanlık için seçilebileceğini gösterir.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam