Blog

Kurbanlık Koç Fiyatları

Tüm islam aleminin heyecanla beklediği kurban bayramına az bir zaman kala vatandaşlar, kurbanlık koç fiyatları araştırmaya başladılar. Bu yıl diyanetin açıkladığı takvime göre 9 Temmuz tarihinde bayramın birinci günü başlayacak. Kurban bayramı öncesinde kurbanlık koç fiyatlarının yanı sıra koyun, keçi ve dana fiyatları ortaya çıkmaya başladı. Kurban ibadetlerini yerine getirmek isteyen vatandaşların her yıl artan kurbanlık koç fiyatlarından ötürü bu yılda fiyatlarda artış beklentisi bulunuyor.

2022 kurbanlık koç fiyatları belli olmaya başladı

Türkiye Kasaplar, besiciler, et ve et ürünleri esnaf ve sanatkarları federasyonu başkanı Osman Yardımcı, yaklaşan kurban bayramı hemen öncesinde kurbanlık fiyatları hakkında açıklamalar da bulundu. Kurbanlık sıkıntısının bu yıl olmadığı ve canlı hayvan kilogram fiyatının ise küçükbaş tarafında 62, büyükbaş tarafında ise 65 TL olarak belirlendiği ifade ediliyor. Osman Yardımcı bu konuda “Vatandaşımız gitsin rahat rahat kurbanını alsın. Ama kurbanı kesmek, pay etmek, parçalamak ayrı bir ücrete tabidir. Tabii ki kesimin, parçalamanın bir fiyatı pazarlık payı olur. Bu da üreticimize destek olsun” açıklamasında bulunuyor

Kurbanlık koç fiyatlarına gelecek olursak, bu yıl yüzde 25-30 oranında bir zam olduğu ifade ediliyor. Mamüllere yüzde 200-300 zam gelirken, ete yüzde 30 seviyesinde gelmesinin iyi olduğu belirtiliyor. Bu kapsamda küçükbaş kesiminin 250-300 TL kesimi olurken, küçük başların 2500 TL ile 3500 TL arasında bir seviyede olacağı belirtiliyor. Büyükbaşlar için belirlenen üst limit ise 65 bin TL olarak belirleniyor. Ortalama büyükbaş fiyatı ise 35 bin TL ile 50 bin TL arasında olduğu söyleniyor.

Kurban kesim bedeli ne kadar? (Vekalet)

Diyanet açıklamalarına göre 2022 yılı için yurt içinde 2250 TL ve yurt dışı için ise 1800 TL olarak belirlendiği ifade ediliyor.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam