Blog

Mescit Projesi

Mescit Projesi

Afrika bölgelerindeki kısıtlı imkanlar özellikle ibadet etme noktasında büyük zorluklar yaratıyor. Kişilerin Kur'an-ı Kerim bulma noktasında dahi zorluk yaşaması, dini alanlar olarak mescit konusunda da büyük eksikliklerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Deniz Feneri tarafından başlatılan Mescit projesi ise Gana, Somali ve Etiyopya gibi Afrika bölgelerinde ihtiyaç duyulan mescitlerin inşa edilmesi hedefleniyor. Bugüne kadar pek çok farklı bölgede onlarca mescidin inşa edilmesini sağlayan Deniz Feneri, yardımların devam etmesi ile daha fazla bölgedeki Müslüman vatandaşların Mescit ihtiyacının karşılanmasını sağlıyor. Tıpkı gıda gibi ve tıpkı eğitim gibi dini ihtiyaçların karşılanması adına da başlatılan projelerde, milyonlarca Müslüman vatandaşın dini vecibelerini yerine getirebilecek mescitlere sahip olması sağlanıyor.

Mescit projesinde mescitler neye göre yapılıyor?

Mescit projesinde, Deniz Feneri tarafından bölgelerde yapılan araştırma ve incelemeler sonucunda ihtiyaç duyulduğu görülen ülkelere mescitler yapılıyor. Mescit maliyeti ise mescidin yapılacağı ÜLKE ve Mescit özelliklerine göre değişkenlik gösteriyor. Standart olarak 100 metrekare olarak planlanan mescitlerde, bölgedeki Müslüman yoğunluğuna göre alan büyütmesi yapılabiliyor. Bu nedenle Mescit maliyetlerinde 13 bin euro ile 30 bin euro arasında bir değişkenlik yaşanabiliyor. Müslüman vatandaşların dini ibadetlerini yerine getirirken temiz ve ibadete uygun bir mescide sahip olabilmesi adına başlatılan projede, bugüne kadar Etiyopya, Bangladeş, Gana, Fildişi Sahili, Somali, Kenya, Uganda, Zimbabwe ve Pakistan gibi bölgelerde farklı mescit projeleri gerçekleştirildi. Yapılan her bir proje, bölge halkı tarafından korunduğu için temiz ve sürekli ibadet için hazır olması sağlanabiliyor.

Mescit projesine nasıl bağış yapılır?

Mescit projesine destek vermek ve farklı Afrika ülkelerinde Mescit inşa edilmesine yardımda bulunmak isteyenlerin proje sayfasında yer alan bağış bölümlerini kullanması yeterlidir. Kişilerin maddi imkanları doğrultusunda bağış yapabileceği projede, bir mescidin inşa edilmesi için yeterli tutara ulaşılması ile gerekli çalışmalar Deniz Feneri temsilcileri tarafından başlatılıyor. Yoğunluğu yüksek olduğu bölgelerin tercih edilmesi ile inşa edilecek bir mescitten olabildiğince fazla Müslüman vatandaşın yararlanması sağlanıyor. Bugüne kadar inşa edilen projelerde olduğu gibi merkezi bölgelerdeki mescitler, farklı bölgelerdeki vatandaşların da kolay erişebileceği yerlerde inşa edildiği için stratejik planlamalar dahilinde inşaat başlatılıyor.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam