Blog

Neden bayramlık kıyafet alma ihtiyacı hissederiz?

Neden bayramlık kıyafet alma ihtiyacı hissederiz?

Kurban ve Ramazan Bayramı olmak üzere iki farklı dini özel gün bulunmaktadır. Bayram olarak adlandırılan bugünler, birlik, beraberlik, dayanışma ve yardımlaşma günü olarak kabul edilmektedir. Ramazan Bayramı'nda bir ay boyunca oruç tutan vatandaşlar, Müslümanlar Bayramı'nın bitişiyle birlikte Ramazan Bayramı'nın coşkusunu ve Allah'ın sunmuş olduğu erzakların lezzetini tatma imkânına nail olur. Aynı zamanda Kurban Bayramı’nda da yine kurban kesimi ile birlikte etlerin diğer ihtiyaç sahibi Müslümanlara paylaştırılması, toplum içerisindeki dayanışmanın artmasına ve kişilerin dini olarak yükümlülüklerini yerine getirilmesini sağlar. Bayram günlerinde toplum içerisinde aynı zamanda farklı alışkanlıklarda yer bulmuş durumdadır. Alışkanlıklardan birisi de bayramlık kıyafet almaktır.

Bayramlık kıyafet neden alınır?

Bayramlık kıyafet alınmasının temel nedeni, bayramın temiz kıyafetler ile geçirilmek istenmesidir. İslamiyet’te temiz giyinmek, hafif hoş kokular sürmek, uygun durumlar arasında yer almaktadır. Pek çok farklı hadis-i şerifte de yer bulan bu durum, kişilerin temiz kıyafetler giyme gereksinimini ortaya çıkarmıştır. Zaman içerisinde yeni kıyafet satın alınması ile birlikte kendine yer bulan gelenek günümüze kadar gelmiş ve her bayram öncesinde özel kıyafetler satın alınmaktadır. Yeni bir bayramlık alınması için herhangi bir dini sorumluluk bulunmasa da, toplum içerisinde geniş yer bulan bu durum bayramların temiz kıyafetler ile geçirilmesini de mutlaka önermektedir.

Bayramlarda yeni kıyafet alınması zorunlu mu?

Mevcut alışkanlık özellikle maddi gücü olmayan Müslümanlar için farklı soru işaretlerini beraberinde getirmektedir. Özellikle bayramlarda yeni kıyafet alınması zorunlu mu gibi pek çok farklı soru, her bayram öncesinde gündeme gelmektedir. Bayramlarda yeni bir kıyafet alınması zorunlu değildir. Ancak temiz kıyafetlerin giyilmesi önemlidir. Bu nedenle de kişilerin bayramda yapacağı ziyaretlerde, uygun kıyafetleri tercih etmesi ve temiz bir şekilde bu kıyafetlerini giymesi bayram için yeterli olmaktadır. Özellikle maddi açıdan durumu çok elverişli olmayan aileler, bayram öncesinde özel bir alışveriş yapmayarak mevcut kıyafetleri arasında seçimler yapabilir. Giyilecek kıyafetlerin temiz olması, bayram için yeterlidir ve uygundur. Bu nedenle özellikle maddi gücü bulunmayan vatandaşların herhangi bir tedirginlik ya da zorunluluk hissetmemesi gerekir.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam