Blog

Oruç fidyesi ne kadar?

Oruç fidyesi ne kadar?

Ramazan'da ve bazı özel günlerde oruç tutulması tüm Müslümanlara farzdır. İbadetlerin yapıldığı, Kur’anların okunduğu ve tamamen maneviyatın önem kazandığı bu gün ve dönemde, kişilerin oruç tutmaya gücü yoksa ya da sağlığı el vermemesi halinde fidye ödemesi gerekmektedir. Bakara (2/184) suresinde detaylı bir şekilde belirtildiği gibi oruç tutmaya gücü yetmeyen ya da oruç tutmaya sağlığı olmayan kişilerin fidye ödemesi gerekir. Yaşlılık, çeşitli hastalıklar ya da farklı durumlar nedeniyle oruç tutamayacak olan kişilere, dinen fidye ödenmesi buyrulmaktadır. Kişiler oruç tutmadığı her bir gün için fidye ödemek durumundadır. Kur'an'da geçen bu tip ayrıntılar, fidye ödemeleri ile ilgili ne kadarlık bir ödemenin yapılacağı ve bu ödemelerin ne kadar süresi olduğu net bir şekilde aktarılmıştır.

Oruç fidyesi için ne kadar ödenmelidir?

Oruç fidyesi fıtır sadakası olarak bilinir. Ramazan'ın başlaması ile birlikte verebilecek fidyelerde son tarih ise Ramazan ayının sonudur. Fidye vermek ile yükümlü olan kişilerin fidyelerini Ramazan ayı bitimine kadar vermesi gerekir. Nasıl verileceği noktasında herhangi bir kriter bulunmadığı gibi kişiler fidyenin tamamını bir kişiye verebilir ya da belirli bir şekilde bölerek birden fazla kişiye de fidye ödemesi yapabilir. Fidye ile ilgili en çok merak edilen detaylardan bir tanesi de fidyenin ne kadar olduğudur.

Fidyenin belirlenmesinde Türkiye'de Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilidir. Her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan resmi açıklamalar doğrultusunda fidye için ne kadar bir ödeme yapılması gerektiği belirtilir. Böylece fidye vermek isteyen kişiler, yapılan bu açıklamalar doğrultusunda fidyelerini ihtiyaç sahiplerine verebilir. Fitre tutarı ise her yıl mevcut hayat şartlarına göre belirlenmektedir.

2020 yılı için Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan resmi açıklamalara göre fidye tutarı 27 TL olarak belirlenmiştir. Bu nedenle ilgili oruç tutamayan kişilerin oruç tutamadığı her gün için 27 TL gibi bir ödeme yapması yeterli olacaktır. Hiç tanınmayan bir kişiye ödenebilecek olan fidye, fidye ödenmesi için herhangi bir sorunu bulunmayan kişilere yapılabilir. Ödemelerde kişilerin mutlaka ihtiyaç durumunun gözetilmesi gerekir.

Toplam