Blog

Oruç kimlere farzdır?

Oruç kimlere farzdır?

Her yıl Ramazan ayına girilmesi ile birlikte oruç tutulması gerekmektedir. Farz olarak yer alan oruç tutma ibadeti, belirli şartlar dahilinde kişilerin yerine getirmesi gereken yükümlülükler arasındadır. Oruç tutmak İslamiyet’teki en faziletli ibadetler arasında yer almaktadır. Tüm gün boyunca Allah'ın verdiği nimetler için şükretmek ve onların değerini bilmek adına oruç tutan Müslümanlar, iftar saati ile orucunu Allah'a şükürler ederek açabilmektedir. Ramazan ayı içerisinde tutulacak oruçlarda bazı durumlar halinde oruç tutulması farz kılınmıştır.

Oruç kimlere farzdır?

Ergenlik çağına ulaşmış olan tüm Müslümanlar için Ramazan ayı içerisinde oruç tutulması gerekmektedir. Ancak akli sorunları bulunan ve bu nedenle de tedavi gören kişilerin Ramazan ayı içerisinde oruç tutmamasında bir sakınca bulunmamaktadır. Orucun farz olabilmesi adına üç şart bulunmaktadır. Bu şartlar ise; Müslüman olmak, akıllı olmak ve ergenlik çağına gelmiş bulunmak. Bu üç şartı sağlayan kişiler, özel durumları dışında oruç tutmakla yükümlüdür ve Ramazan ayına girilmesi ile oruç tutulması gerekmektedir.

Oruç tutma konusunda özellikle hasta olanlar ve tedavi altında bulunanlar istisna tutulmuştur. Sürekli yolculuk halinde olanlar için de yine oruç tutmak farz değildir. Ancak bu tür durumlarda orucun kaza edilmesi gerekmektedir. Hastaların sağlığına kavuşması, yolculuk yapan kişilerin ise yolculuklarının sona ermesinin ardından oruçlarını kaza etmesi, ibadetlerin yerine getirilmesi için yeterli olmaktadır. Bununla birlikte ergenlik çağına gelmeyen çocukların oruç tutması farz olmasa da oruç tutmaya alıştırılması dinen uygundur. Çocukların oruç ile tanışması, kısa süreler ile oruç tutmaya başlaması ileride daha kolay bir şekilde oruca alışmasını sağlar.

Lohusa olan ya da adet gören kadınların da yine bu özel durumları nedeniyle oruç tutması farz değildir. Özellikle bu hallerin devam ettiği günler boyunca oruç tutulması ve namaz kılınması dinen uygun değildir. Kılınan namazlar kaza edilmezse de tutulamayan oruçlar için oruç tutulması gerekmektedir. Bu şekilde yapılacak ibadetler ile Ramazan ayı içerisinde tüm Müslümanlar oruç tutarak şükür edebilme fırsatına sahip olmaktadır. Hiçbir şekilde oruç tutmaya uygun olmayan ve sağlık ya da yaşlılık gibi durumlar nedeniyle oruç tutmasına izin verilmeyenler ise fidye ödeyerek ibadetlerini bu şekilde yerine getirme imkânına sahiptir.

Toplam