Blog

Oruç ne zaman?

Oruç ne zaman?

Ramazan ayının başlaması ile birlikte oruç zamanı da başlamaktadır. İslamiyet’te on bir ayın sultanı olarak tanımlanan Ramazan ayı, 2022 yılı itibari ile 2 Nisan tarihinde başlayacaktır. Oruç ne zaman, ilk Oruç hangi gün tutulacak gibi soru işaretleri olan kişilerin 2 Nisan tarihini baz alması yeterli olmaktadır. 2022 tarihinde başlayacak oruçlar, Ramazan ayı boyunca devam edecektir. Kişiler oruca başlama vakti ile birlikte oruç saatleri içerisinde yemeden, içmeden ve orucu bozan şeylerden sakınmalıdır.

Oruca başlama vakti ve Oruç saatleri

Oruç tutacak kişilerin oruç başlama vakti ve oruç saatlerini de öğrenmesi gerekir. Zira oruç başlama vakti girdiği andan itibaren oruç ibadeti doğrultusunda kişilerin hiçbir şey yememesi, içmemesi ve orucu bozabilecek şeylerden uzak durması gerekir. Aksi halde oruç bozulacağı gibi bilinçli ya da bilinçsiz olsun orucun bozulması nedeniyle fidye verilmesi gibi farklı durumlar ortaya çıkacaktır. Bu tür durumların yaşanmaması adına ise oruç başlama vaktinin takip edilmesi gerekir. Oruç başlama vakti, imsak vaktini ifade etmektedir. Kişilerin yaşadığı il ve ilçelerde imsak vakti saat kaçta oluyorsa bu vakit itibariyle oruç için tüm hazırlık süreçlerinin tamamlanması gerekir.

Oruç tutan kişiler için oruç saatleri içerisinde diğer önemli olan saat oruç açma vaktidir. İftar olarak da adlandırılan oruç açma vakti, akşam ezanın okunmasıdır. Akşam ezanı okunana kadar oruçlarını tutacak olan kişiler, akşam ezanı okunduktan sonra orucunu açabilmektedir. Bu doğrultuda imsak vakti ile akşam ezanı vakti arasında oruçlu kalacak olan kişiler akşam ezanına müteakip iftar yaparak orucunu açabilmektedir.

Oruç başlama vakti ya da oruç saatleri konusunda sorun yaşayanlar, bölgeleri için özel olarak hazırlanan imsakiyelerden bir tanesini alabilir. İmsakiyede tüm saatler ayrıntılı olarak yer almaktadır. Bu sayede takip edilecek olan saatler ile uygun saatte oruç tutmaya başlayabilir ve yine saatinde oruç açılabilirsiniz.

İslamiyet için çok önemli ve bir o kadar faziletli olan oruç tutmak, her sağlıklı Müslüman için farz olan bir ibadettir. Ramazan ayı boyunca oruç tutmak gerektiği gibi oruç tutmaya durumu uygun olmayanların oruç tutamadıkları her gün için fidye ödemesi gerekir.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam