Blog

Oruç tutamayacak durumdaki hasta ve yaşlıların vermesi gereken sadaka

Oruç tutamayacak durumdaki hasta ve yaşlıların vermesi gereken sadaka

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte Müslüman vatandaşların oruç tutması gerekmektedir. Oruç, İslamiyet’in en önemli ibadetleri arasında yer alırken, bazı durumlarda kişilerin oruç tutmaya sağlığı el vermeyebilir.

Oruç tutamayacak durumdaki hasta ve yaşlıların vermesi gereken sadaka fidye olmaktadır. İslamiyet’te oldukça geniş bir yere ve öneme sahip olan fidye, Ramazan ayı içerisinde oruç tutamayan kişiler tarafından ya da Hac ibadetini yerine getirirken ibadetini tam olarak gerçekleştiremeyen kişiler tarafından ödenmelidir.

Kimler oruç tutmayabilir?

İslamiyet hoşgörü ve kolaylık dini olduğu gibi oruç tutma konusunda da bazı durumlarda kişiler oruç tutmayabilir. Bu durumların başında yaşlılık gelmektedir. Oruç tutmak için sağlığı ve mevcut durumu uygun olmayan kişiler, oruç tutmayıp oruç yerine fidye verebilmektedir. Kur'an-ı Kerim'in Bakara suresi gibi bazı surelerinde bu tip durumlara karşı nasıl davranılması gerektiği açık bir şekilde belirtilmektedir.

Yaşlılığın yanı sıra hastalık gibi durumların yaşanması halinde kişiler oruç tutmak yerine fidye ödeyebilir. Hastalığı oruç tutmaya el vermeyen ya da oruç tutulması halinde hastalığın daha da ilerlemesi gibi durumlarda kişiler mevcut Ramazan ayını oruç tutmadan geçirebilir.

En az 90 kilometrelik bir yere gitmek için yola çıkacak olan, ileri derecede açlık ve susuzluk çeken ve buna bağlı olarak rahatsızlık yaşayanlar, hamile olanlar ya da çok zor ve güç gerektiren işlerde çalışanlar oruç tutmaktan muaf olabilmektedir. Bu grup içerisine dahil olan kişilerin oruç tutmak yerine oruç tutamayacak durumdaki hasta ve yaşlıların vermesi gereken sadaka olarak fidye vermesi önemlidir. Fidyenin verilmesi ile birlikte kişi tutamadığı oruçların bedelini ödemiş olur ve böylece Ramazan ayı içerisinde ibadetini fidye vererek yerine getirebilir.

Fidyenin her yıl ne kadar olacağı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanmaktadır. 2022 yılı Ramazan ayı içerisinde oruç tutamayan kişiler, tutamadığı günler için belirtilen miktarlar üzerinden fidye ödemelidir. Fidye miktarı her yıl yeniden belirlendiğinden dolayı mevcut yıl içerisindeki Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açıklamaları takip edilerek güncel rakam öğrenilmelidir.

Toplam