Blog

Oruç tutmanın sevabı

Oruç tutmanın sevabı

Ramazan ayında oruç tutmak, sağlığı ve aklı yerinde bulunan, belirli bir yaşa gelmiş Müslümanlar için farz bir ibadettir. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan ve yaşlılık gibi nedenlerden dolayı oruç tutmakta zorlanmayan tüm Müslümanların Ramazan ayının gelmesiyle birlikte Ramazan hazırlıklarını yapması ve Ramazan ayı içerisinde gerekli ibadetlerini yerine getirmesi gerekmektedir.

Oruç tutmanın sevabı ve faziletleri İslamiyet’te oldukça fazladır. Bu nedenle hem farz olan ibadetin yerine getirilmesi hem de Ramazan ayının bu manevi duygularının yaşanabilmesi adına kişilerin Ramazan ayını en iyi şekilde değerlendirmesi gerekmektedir.

Ramazan ayının faziletleri neler?

Ramazan ayı paylaşmanın ve yardımlaşmanın en üst seviyelere çıktığı bir aydır. Bu ayın girmesiyle birlikte Müslüman vatandaşlar normal aylardan daha fazla yardım etmeli, muhtaç durumda olanlara el uzatmalıdır. Böylece bu ayın faziletlerinden tamamen yararlanılabilmesi mümkün olacaktır. Ramazan ayında tok olan aç olanın halinden anlamalı, birlikte iftarlar açılmalı, dualar edilmelidir.

Oruç tutmanın sevabı neler?

Ramazan ayı boyunca oruç tutmak farz bir ibadettir Kur'an-ı Kerim'in Bakara suresinin 183. ayetinde oruç ile ilgili net ifadelere yer verilmiştir ve oruç hakkında “Ey îmân edenler, sizden öncekilere yazıldığı (farz kılındığı) gibi size de oruç yazıldı. Umulur ki sakınırsınız.” denilmiştir. İslam’ın beş temel şartından biri olması nedeniyle oruç tutanlar, oruç tutmanın sevaplarını kazanabilmektedir. Oruç tutmanın sevapları şöyledir;

Oruç tutan kişiler nefsine hakim olur. Nefsine hakim olmayı öğrenen kişiler sadece Ramazan ayı içerisinde değil Ramazan ayı sonrasında da kendine hakim olmayı ve belalardan uzak durmayı öğrenir.

Oruç tutan bir insan, Allah'ın koruyucu bir kalkanı ile korunur. Böylece kötülüklerden, çirkinliklerden uzak tutulur.

Oruç tutmak kişilerin şehvetli duygularının bastırılmasında etkilidir. Böylece kişilerin çirkin davranışlar içerisine girmesinin, istemeyeceği olaylar yaşamasının önüne geçilir.

Oruç, Allah yoluna sevk edilmesini sağlar ve aynı zamanda kişilerin Allah'a daha yakın olmasını kolaylaştırır.

Oruç tutmak kişiye cennet kapılarının açılmasını sağlar ve Cehennem kapıları o kişi için kapanır.

İbadetin fazileti Allah katında çok fazladır.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam