Blog

Oruca nasıl niyet edilir?

Oruca nasıl niyet edilir?

Oruç tutmak isteyenlerin sahur yemeği sonrası oruç tutmak için niyet etmesi gerekir. “Yarınki orucu tutmaya” diyerek edilecek bir niyet, mutlak niyet olacağı için yeterli olmaktadır. Eğer diğer gün girmeden geceden niyet edilecekse “Yarınki Ramazan orucunu tutmaya niyet ettim” şeklinde niyet edilmesi ile yine dini açıdan uygundur. Oruca niyet edilmesi orucun şartlarından birisi olduğundan dolayı zorunludur. Niyetsiz bir şekilde oruç tutmak sahih değildir. Bu nedenle de oruç tutacak olan tüm Müslüman vatandaşların niyet etmeyi bilmesi ve uygun bir şekilde sahur sonrası niyet etmesi gerekir.

Oruca niyet edecek kişilerin dikkat etmesi gereken detaylardan bir diğeri ise oruç tutulacak her gün için ayrı ayrı niyet edilmesi gerektiğidir. Ramazan ayının başında bir defa oruca niyet edilmesi ay boyunca tutulacak oruçlar için geçerli değildir.

Sahurun oruç için önemi nedir?

Oruç tutmak için sahur zamanı kalkılması, yemek yenilmesi gerekir. Gece kalkılan zamana sahur ve bu zaman içerisinde yenilen yemeğe de sahur yemeği denmektedir. Hz. Peygamberin de hayatında örnek olacak sahur yemeklerinde tüm ümmet için sahura kalkılması tavsiye edilmiştir. Bu nedenle geceden yemek yiyerek, sahura kalkmadan oruç tutmak dinen çok uygun görülen bir durum değildir. Orucun bir parçası olan sahura kalkmak ve Allah'ın verdiği nimetlerden yeterli miktarda yiyerek oruç tutmak için niyet etmek, oruç tutmak isteyenler için en faziletli ibadetlerden birisi olacaktır. Resûl-i Ekrem (s.a.s.), sahur yemeğinde “bereket” olduğunu belirterek sahurun ne kadar önemli olduğunu ifade etmiştir. Bu nedenle oruç tutmak isteyenlerin zorunlu haller dışında sahura kalkarak oruç tutmaya başlaması gerekir.

Oruca niyet edildikten sonra ise imsak vakti itibarıyla yemeden içmeden uzak durulmalıdır. İmsak oruç tutmaya başlangıç vaktini ifade etmektedir ve iftara kadar olan süre boyunca hiçbir şekilde yiyecek, içecek yenmemeli ve orucu bozacak şeylerden de uzak durulmalıdır. Orucun ana noktalarından bir tanesi sabır olduğundan dolayı kişilerin oruç tutarak bu sabrı göstermesi gerekir.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam