Blog

Orucun ilk günü akşam ezanı

Orucun ilk günü akşam ezanı

2022 yılının Ramazan ayı 1 Nisan 2022 tarihi itibariyle başlayacak ve 2 Nisan günü ilk oruçlar tutulacak. Orucun ilk günü akşam ezanı okunması ile birlikte 2022 yılındaki ilk oruç günü oruçlar açılacak ve Müslümanlar ibadet ederek Allah'a şükredecek. Oruç tutmak isteyenler, 2022 Ramazan ayı içerisinde 1 Nisan'ı 2 Nisan'a bağlayan gece sahura kalkacak. Yenilecek sahur yemeklerinin ardından oruç için niyet edecek olan Müslümanlar, daha sonrasında imsak vakti ile oruç tutmaya başlayacak. Orucun ilk günü akşam ezanı okunmasına mütakip oruçlar açılacak. Türkiye'de akşam ezanı okunması için saat tüm il ve ilçelere göre özel olarak belirlendiğinden dolayı kişilerin bulunduğu yerdeki imsakiye doğrultusunda oruç açma ve iftar vaktini takip etmesi gerekir.

Oruç ezanı

Orucun açıldığı zaman ezan olması sebebiyle zaman zaman oruç ezanı olarak da adlandırılabilir. Akşam ezanı, beş vakit namazdan birisidir. Bu nedenle oruç ezanı olarak özel bir ezan okunmamaktadır. Akşam ezanının okunmasıyla birlikte imsak vakti itibarıyla oruç tutmaya başlayan Müslümanlar, iftarlarını yaparak oruçlarını açabilmektedir. Orucun ilk günü akşam ezanı okunduktan sonra evlerinde iftar yapacak olan Müslümanlar, daha sonrasında yatsı namazı ile teravih namazını kılmalıdır.

Ramazan ayı içerisinde kılınan teravih namazları, bir yılda sadece 30 kez kılınabilen namazlardan birisidir. Bu neden de Ramazan ayı ile birlikte kılınması önerilen ancak farz olmayan namaz ibadeti için de belirtildiği gibi yatsı namazı takip edilebilir. Ramazan ayı 1 Mayıs tarihi itibariyle sona ereceğinden dolayı Ramazan ayının son günü tutulacak oruçlar ile birlikte 2022 yılındaki oruç süreci tamamlanmış olacaktır. Ramazan ayı sonrasında Ramazan Bayramı gelmektedir. 2 Mayıs 2022 Pazartesi günü itibariyle Ramazan Bayramı'nın 1. günü idrak edilecek. Ramazan Bayramı'nın 3. ve son günü ise 4 Mayıs 2022 çarşamba günüdür. Ramazan ayı içerisinde oruç tutmak isteyenlerin belirtilen öneriler dahilinde ibadetlerini şekillendirmesi, Ramazan ayının iyi bir şekilde değerlendirilmesini sağlar.

Toplam