Blog

Peygamber efendimiz s.a.v üç aylarda yaptığı ibadetler

Peygamber efendimiz s.a.v üç aylarda yaptığı ibadetler 2023 yılı içerisinde 2 Şubat’ta Recep ayı ile başlayacak olan üç aylar müslümanlar için oldukça önem arz etmektedir. Recep ve Şaban ayı Ramazan ayına müslümanlar için hazırlık aylarıdır. Peygamber efendimizin (s.a.v.) üç ayların önemini vurguladığı ve bu konu üzerine ümmetine bıraktığı dua şu şekildedir:“Allâhümme bârik lenâ fî Recebe ve Şa’bân ve belliğnâ Ramazân, Ey Rabbim! Bize Receb’ i ve Şaban’ ı mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.” Bu konudaki bir başka dua ise “Allâhümme bârik lenâ fî Şa’bân ve belliğnâ Ramazâne vahtim lenâ bil-îmâni ve yessir lenâ bi’l- Kur’ân, Allah’ım bize Şaban’ı bereketli kıl. Bizi Ramazan’a kavuştur. İmanla bitirmemizi nasib eyle. Kur’an-ı Kerim’i bize kolaylaştır. Peygamber efendimiz (s.a.v)’ in bu mübarek üç aylar için bir hadisi de şu şekildedir: “Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan ise ümmetimin ayıdır.” buyurarak bu ayların maneviyatını göstermiştir. Üç ayların müslümanlar için öneminin bir diğer nedeni ise üç aylarda bulunan önemli gecelerdir. Bunlar, Regaip kandili, Mirac kandili, Berat kandili ve son olarak Ramazan ayının içinde bulunan Kadir gecesidir. Hz. Peygamber (s.a.v) Ramazan ayı dışında en faziletli orucun Şâban ayında tutulacak oruç olduğunu ifade etmiştir. ( Tirmizi,”Zekât,28). Hadis kaynaklarında , Hz. Peygamber (s.a.v) diğer aylara göre Recep ve Şaban ayında daha fazla oruç tutmuş olup Ramazan ayından başka bir ayda ise diğer aylardan hiçbirinin tamamını oruçlu geçirmediği yer almaktadır. (Buhâri, Savm, 52-53; Müslim, Sıyâm, 173-79) Bununla birlikte Şaban ayının onbeşinden sonra oruçlu geçirilmesinin önerilmediği bunun sebebinin de Ramazan ayına hevesle girmeyi zorlaştıracağı düşünülmesi sebebiyle mekruh görüldüğü yönündedir.

Peygamber efendimiz s.a.v üç aylarda yaptığı ibadetler

2023 yılı içerisinde 2 Şubat’ta Recep ayı ile başlayacak olan üç aylar müslümanlar için oldukça önem arz etmektedir. Recep ve Şaban ayı Ramazan ayına müslümanlar için hazırlık aylarıdır. Peygamber efendimizin (s.a.v.) üç ayların önemini vurguladığı ve bu konu üzerine ümmetine bıraktığı dua şu şekildedir:“Allâhümme bârik lenâ fî Recebe ve Şa’bân ve belliğnâ Ramazân, Ey Rabbim! Bize Receb’ i ve Şaban’ ı mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.” Bu konudaki bir başka dua ise “Allâhümme bârik lenâ fî Şa’bân ve belliğnâ Ramazâne vahtim lenâ bil-îmâni ve yessir lenâ bi’l- Kur’ân, Allah’ım bize Şaban’ı bereketli kıl. Bizi Ramazan’a kavuştur. İmanla bitirmemizi nasib eyle. Kur’an-ı Kerim’i bize kolaylaştır.

Peygamber efendimiz (s.a.v)’ in bu mübarek üç aylar için bir hadisi de şu şekildedir:

“Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan ise ümmetimin ayıdır.” buyurarak bu ayların maneviyatını göstermiştir.

Üç ayların müslümanlar için öneminin bir diğer nedeni ise üç aylarda bulunan önemli gecelerdir. Bunlar, Regaip kandili, Mirac kandili, Berat kandili ve son olarak Ramazan ayının içinde bulunan Kadir gecesidir.

Hz. Peygamber (s.a.v) Ramazan ayı dışında en faziletli orucun Şâban ayında tutulacak oruç olduğunu ifade etmiştir. ( Tirmizi,”Zekât,28).

Hadis kaynaklarında , Hz. Peygamber (s.a.v) diğer aylara göre Recep ve Şaban ayında daha fazla oruç tutmuş olup Ramazan ayından başka bir ayda ise diğer aylardan hiçbirinin tamamını oruçlu geçirmediği yer almaktadır. (Buhâri, Savm, 52-53; Müslim, Sıyâm, 173-79)

Bununla birlikte Şaban ayının onbeşinden sonra oruçlu geçirilmesinin önerilmediği bunun sebebinin de Ramazan ayına hevesle girmeyi zorlaştıracağı düşünülmesi sebebiyle mekruh görüldüğü yönündedir.

Toplam