Blog

Ramazan ayında yapılan yardımlar nelerdir?

Ramazan ayında yapılan yardımlar nelerdir?

Ramazan ayı, Müslümanlar için maneviyatın en yüksek olduğu aylardan birisidir. Yardımlaşmanın, birlik ve beraberliğin arttığı bu dönemde, kişiler birbirlerine maddi yardımlar da bulunmaktadır. Bununla birlikte sadece Ramazan ayına özel olarak yapılması gereken yardımlar da bulunmaktadır.

Ramazan ayında yapılan yardımlar nelerdir?

Ramazan ayında yapılan farz olan ve isteğe bağlı yardımlar şöyledir;

Ayni Yardım

Ramazan ayında en çok yapılan yardımlardan birisi ayni yardımdır. Maddi olarak bir yardım olmayan ayni yardımda genellikle erzak ve gıda kolileri hazırlanır. İşveren ile çalışanlar arasındaki dayanışmayı arttıran bu yardım aynı zamanda isteyen herkes tarafından yapılabilir. Hemen hemen her markette hazırlanan özel ramazan kolileri ile ihtiyaç sahiplerinin temel gereksinimleri bir süreliğine de olsa karşılanabilir.

Fitre ve Zekat Bağışları

Fitre ve zekat, Müslümanların bir yükümlülüğüdür. Bu nedenle verilmeye uygun olan kişiler için Ramazan ayı içerisinde fitre ve zekat verilmelidir. Belirli bir miktarı olan fitrede, yoksul olan kişilerin belirlenmesi ve bu kişiler yardımda bulunulması gerekir. Zekat ise kişilerin belirli bir mal varlığı olması halinde vereceği maddi yardımdır. Kişilerin bu tür yardımları yapmaya durumu olması halinde diğer ihtiyaç sahibi Müslümanlara bağış yapılabilir.

Fidye Bağışı

Ramazan ayı içerisinde oruç tutmakta zorlanan ya da çeşitli sebeplerden dolayı oruç tutmayan kişilerin oruç tutamadığı her gün için fidye ödemesi gerekir. Fidye verilmesi uygun olan kişilere ramazan ayı bitmeden bu yardımların yapılması gerekir.

Bayram Bağışları

Herhangi bir zorunluluğu bulunmayan bayram bağışlarında kişilerin uygun gördüğü maddi yardımlar, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılabilir. Bağışlar ailelere ya da çocuklara yönelik olabilir.

Bayramlık Yardımı

Bayramlarda temiz ve uygun giyinmek önemlidir. Yeni bir kıyafeti olmayan ya da kıyafet almaya maddi gücü olmayan kişi ve özellikle çocuklara yönelik bayramlık yardımı yapılabilir.

Toplam