Blog

Ramazan başlangıcı

Ramazan başlangıcı

Her yıl içerisinde Recep ve Şaban aylarının ardından gelen Ramazan ayı, 2022 yılı itibariyle Nisan ve Mayıs aylarında yaşanacak. Ramazan başlangıcı özellikle Müslüman vatandaşlar için çok önemli olduğundan dolayı yakından takip ediliyor. 2022 yılı itibariyle Ramazan başlangıcı 2 Nisan 2022 Cumartesi günü olacak. 2 Nisan 2022 cumartesi günü itibariyle başlayacak olan Ramazan ayında son gün ise 1 Mayıs 2022 olacak. Pazar günü son bulacak olan Ramazan ayı, Arife ve Ramazan Bayramı ile birlikte devam edecek.

Ramazan bayramı ne zaman?

Ramazan ayının sona ermesinin ardından Ramazan Bayramı manevi duygusu yaşanacak. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan ayının son günü olan 1 Mayıs 2022 Pazar günü aynı zamanda Ramazan Bayramı arifesi olacak. 1 Mayıs 2022 pazar gününün ardından gelecek 2 Mayıs, 3 Mayıs ve 4 Mayıs günleri ise Ramazan Bayramı'nın üç günü olacak.

Ramazan ayı içerisinde özellikle ibadetlerin en çok yapıldığı gecelerden bir tanesi olan Kadir Gecesi ise 27 Nisan 2022 çarşamba günü itibari ile idrak edilecek. Oruç tutmak, ibadet etmek, Ramazan ayına erişmenin sevincini paylaşmak isteyen tüm Müslümanlar ay boyunca ve Kadir Gecesi'nde uygun görüldüğü şekilde ibadetlerini gerçekleştirebilecek. İslamiyet’te yardımlaşmak, paylaşmak, birlik beraberlik çok önemli olduğundan dolayı Ramazan ayı boyunca bu tür davranışlar içerisinde bulunmak çok daha kıymetli. Ramazan ayında her gün oruç açarak iftarda bulunacak olan kişiler birlikte iftar açma, yemeği paylaşma gibi manevi duygusu oldukça yüksek olan ibadetlerini gerçekleştirebilecek.

2 Nisan ile 1 Mayıs 2022 tarihleri arasındaki her akşam oruç açmak için iftar yapacak olan Müslüman vatandaşlar; aileleri, akrabaları ve yakın dostları ile iftar sofralarında bir araya gelecek. Ramazan ayındaki ibadetlerde özellikle okunacak dualar, yapılacak ibadetler ile ilgili pek çok farklı bilgi ve kaynak bulunduğundan dolayı kişiler yapmak istedikleri ibadetler için uygun görülen ve önerilen dualara göre ibadetlerini gerçekleştirebilecek.

Nisan ve Mayıs aylarında gerçekleştirilecek olan Ramazan ayı ve Ramazan Bayramı, 2023 tarihinde biraz daha öne çekilmiş olacak ve bayramlar Nisan ayına kaymış olacak. Hicri takvim ile Miladi takvim arasındaki fark nedeni ile sürekli değişiklik gösteren Ramazan, diğer önemli ay ve günler bu nedenle her yıl özel olarak belirlenerek duyuruluyor.

Ramazan’da Sadaka, Fitre, Fidye, Zekatlarınızı ve ayni bağışlarınızı on binlerce ihtiyaç sahibine ulaştırıyoruz. Siz de ihtiyaç sahibi kardeşlerimize kumanya, zekat, fitre, fidye ve tüm ramazan yardımlarınızı "BAĞIŞLAYIN BEREKETLENSİN" sayfamız üzerinden yapabilirsiniz.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam